Polskie Radio
Section05
hałas

Farmy wiatrowe położone zbyt blisko zabudowań to zagrożenie dla zdrowia. Przedstawiamy zalecenia PZH

Projekt opozycji dotyczący farm wiatrowych dopuszcza ich budowę w odległości nawet 300 metrów od domów. Tymczasem, jak wynika z zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny z 2016 roku, minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań powinna wynosić 2 kilometry - informuje portal tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE energia elektryczna ekologia hałas wiatr

Dźwiękoradary – sposób na zbyt głośne pojazdy

W karaniu kierowców za zbyt szybką jazdę pomagają fotoradary. Amerykanie proponują rozwiązanie, które pozwoli także na wyłapywanie tych, którzy jeżdżą zdecydowanie zbyt głośno. Kalifornijska policja wyposażyła się w dźwiękoradary!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 dźwięki hałas tuning policja ŚWIAT USA STYL ŻYCIA

Hałas. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Dźwięki o natężeniu powyżej 85 decybeli to – jak się przyjmuje – hałas, który może szkodzić zdrowiu. Hałas uszkadzający słuch to dźwięk o głośności około 120-130 decybeli. Natomiast tło akustyczne, które nie powinno przeszkadzać nam w pracy umysłowej, to ok. 30 decybeli. O hałasie w audycji "Ekspres Jedynki", z okazji przypadającego 25 kwietnia Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, opowiedział dr hab. inż. Tadeusz Wszołek z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA badania hałas hałas w biurze zdrowie

Paryż zacznie walczyć z hałasem wytwarzanym przez samochody i motocykle

Paryż zamierza walczyć z hałasem wytwarzanym przez samochody i motocykle. Rozpoczęto już instalacje urządzeń mierzących natężenie dźwięków pochodzących z pojazdów - docelowo mają one sczytywać tablice rejestracyjne i wystawiać mandaty zbyt głośnym użytkownikom dróg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura transport Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja samochody samochód prawo hałas ŚWIAT

Sylwester: pamiętajmy o naszych czworonożnych przyjaciołach!

Sylwester to każdego roku okazja do hucznego świętowania nowego roku w gronie rodziny i przyjaciół. Niestety, kiedy większość z nas świetnie się bawi, cierpią nasi czworonożni przyjaciele wystraszeni, zestresowani prawdziwą kanonadą głośnych wybuchów. W jaki sposób skutecznie uchronić zwierzęta przed fajerwerkami i petardami?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Nowy Rok sylwester zwierzęta stres hałas Tomasz Miara Trójka

Spektrum autyzmu – wielkie wyzwanie dla uczniów i szkoły

Do szkół trafia coraz więcej dzieci, które potrzebują edukacji specjalnej z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Placówki stoją przed wyzwaniem przyjęcia rosnącej liczby dzieci autystycznych, a same dzieci - przed wyzwaniem przystosowania się do programu szkolnego i nawiązania kontaktów z neurotypowymi rówieśnikami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda społeczeństwo autyzm asperger dzieci edukacja szkoła Opole terapia hałas psychiatra nauczyciel