Prof. Zbigniew Wawer: historia dobrze "sprzedana" może zachęcić wiele osób

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 20:00
- Jestem przeciwnikiem historii, która skupia się tylko na datach i nazwiskach, czyli tzw. wiedzy encyklopedycznej. To odstrasza młodzież. A podanie jej w sposób przystępny przysparza więcej osób, które by tę historię chciały poznać - opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Wawer, laureat nagrody specjalnej BohaterON 2021.
Prof. Zbigniew Wawer
Prof. Zbigniew WawerFoto: Grzegorz Śledź/PR2

bohaterON_ok.jpg
Wręczono Nagrody BohaterON 2021

Posłuchaj
26:36 Owzk 29.10.2021.mp3 Rozmowa z prof. Zbigniewem Wawrem, laureatem Nagrody BohaterOn 2021 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

W poniedziałek (25.10) już po raz trzeci wręczone zostały nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Wśród wyróżnionych znalazł się dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. Zbigniew Wawer, który otrzymał nagrodę specjalną za promocję historii Polski z lat 1918-1989. Jak zdradził w audycji, kluczem jest przekazywanie historii w sposób przystępny i atrakcyjny dla młodzieży.

- Zawsze jest sens poznawania swojej historii. Młodzież jednak jej nie lubi, bo jest podawana dość nudno. Historia podawana ciekawie ma zupełnie inny charakter - wystarczy spojrzeć na różnego rodzaju historyczne portale internetowe, założone przez pasjonatów. Ludzie tam wchodzą, chcą poznać historię z ciekawostkami i to jest dobrze sprzedawane - podkreślił prof. Zbigniew Wawer.

- Pamiętam ze szkoły, że historia zależała od nauczyciela - wspominał laureat nagrody BohaterON. - Przeważnie jest podawana jako zbiór faktów i wydarzeń. Nie pokazuje się jednak pewnych powiązań i procesów, które kształtują naszą dzisiejszą rzeczywistość. Zmiana wykładu i spojrzenia na historię jest trudna, ale uważam, że młodzież można zachęcić do historii.

Czytaj też:

Zdaniem prof. Zbigniewa Wawra, wartościowym elementem w nauczaniu historii mogą być filmy i seriale historyczne - zarówno dokumentalne, jak i fabularne, opowiadające o istotnych wydarzeniach, np. II wojnie światowej czy Powstaniu Warszawskim. - Może nie zawsze wiernie odtwarzają historię, ale mogą zachęcić młodzież do poznawania historii i poszukiwań - wyjaśnił.

- Powinniśmy też pamiętać, że historia Polski to nie tylko ostatnie sto lat. To również historia Piastów, Jagiellonów czy królów elekcyjnych. Jej poznanie jest ważne. Ale jest też historia wojskowości, gospodarki, społeczna czy kultury. Historia jest wielowątkowa, a poznanie jej w szkole to tylko skrót wszystkich elementów, które w nią wchodzą. A ja zawsze powtarzam, że historia dobrze "sprzedana" jest historią, którą można zachęcić wiele osób - opowiadał prof. Zbigniew Wawer.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Zbigniew Wawer (dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, laureat nagrody specjalnej BohaterON 2021)

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

Centrum Szyfrów Enigma - "Na odkrywców czeka wiele zagadek"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:11
- Same eksponaty to za mało, trzeba tak prowadzić tę opowieść, żeby wciągnąć odbiorców w interakcje, aby chcieli się w tym odnaleźć i realnie coś przeżyć - mówił na antenie Dwójki Piotr Bojarski, kierownik Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.
rozwiń zwiń