Jakub Wiech: do końca tego wieku możemy mieć miliony migrantów klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 19:00
- Jeżeli patrzymy na najbliższe zagrożenia, towarzyszące globalnemu ociepleniu, to mamy przede wszystkim wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. I to jest coś, co bardzo poważnie zagraża państwom położonym m.in. w Afryce subsaharyjskiej. Takie zjawiska mogą wyciągnąć z tego regionu miliony ludzi w poszukiwaniu nowego miejsca do życia - mówił w Dwójce dziennikarz Jakub Wiech.
Dobro klimatu często nie idzie w parze z dobrobytem
Dobro klimatu często nie idzie w parze z dobrobytemFoto: Shutterstock/Lightspring

Posłuchaj
28:36 Owzk 18.11.2021.mp3 Jakub Wiech o efektach zmian klimatycznych (O wszystkich z kulturą/Dwójka)

Ludzkość zaczyna już odczuwać skutki globalnego ocieplenia. Rośnie więc nacisk na podjęcie działań zmierzających do spowolnienia zmian klimatycznych. Stoi za nimi jednak styl życia, którego mało kto chce się wyzbyć. Podczas ostatniego szczytu klimatycznego światowi przywódcy ustalili, że odwrócenie zmian klimatycznych musi oznaczać zmianę naszego trybu życia. W innym wypadku możemy ponieść poważne konsekwencje, do których należy m.in. topnienie pokrywy lodowcowej i podniesienie poziomu oceanów. Zdaniem Jakuba Wiecha jest to dość realna perspektywa.

- Mamy dane dotyczące średniego poziomu podnoszących się wód i wiemy, że niektóre kraje – zwłaszcza wyspiarskie – są zagrożone tym procesem. Natomiast zmiana klimatu, która obecnie postępuje, dotknie też inne państwa, ponieważ podnoszenie poziomu wód rozciągnięte jest w czasie, jednak coraz częściej obserwujemy wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych - podkreślił gość audycji.

Czytaj też:

Dziennikarz zwrócił również uwagę, że gwałtowne i intensywne opady, a także coraz częściej występujące tornada czy gradobicia, spowodują większą migrację ludności w poszukiwaniu miejsca do życia.

- Kryzys uchodźczy, który dotknął Europę w 2015 roku, to była kwestia dwóch milionów, jakie dobiły do brzegów Starego Kontynentu. To teraz wyobraźmy sobie, co by było, gdyby to było dwadzieścia milionów, a to nie jest wykluczone na przestrzeni najbliższych dekad - mówił Jakub Wiech. - Wiemy bowiem, że mniej więcej w roku 2050 co trzeci młody człowiek będzie żył właśnie w Afryce subsaharyjskiej, więc będzie tam duża energia demograficzna i duża potrzeba rozwoju, jednak warunki klimatyczne zmuszą ludzi do szukania nowego miejsca do życia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jakub Wiech (dziennikarz, eseista)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Sygnał alarmowy dla świata. Raport IPCC o zmianach klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 05:55
Panel Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu powiedział światu w poniedziałek, że globalne ocieplenie jest niebezpiecznie blisko wymknięcia się spod kontroli - i że ludzie są "jednoznacznie" winni. Już teraz poziomy gazów cieplarnianych w atmosferze są wystarczająco wysokie, aby zagwarantować zakłócenia klimatu na dziesięciolecia, jeśli nie stulecia, ostrzega raport naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas się kończy". Papież Franciszek apeluje ws. ochrony klimatu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 12:55
W kwestii ochrony klimatu "czas się kończy" - napisał papież Franciszek w liście do katolików ze Szkocji, gdzie w Glasgow trwa konferencja klimatyczna COP26. Podkreślił, że nie można zmarnować tej okazji.
rozwiń zwiń