Wielki Splendor. Laureat Jarosław Gajewski i Teatr Wyobraźni [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 18:45
- Nasza codzienna droga dokonuje się pod górę, pod wiatr, czasem w mróz i raczej ranimy sobie nogi, niż mamy pewny krok. I nagle taka nagroda mówi: tak, to jest dobra droga, dobrze pan idzie, proszę dalej! - opowiadał w Dwójce Jarosław Gajewski, do którego rąk trafił Wielki Splendor, wyróżnienie przyznawane przez Teatr Polskiego Radia.
Jarosław Gajewski - laureat nagrody Wielki Splendor
Jarosław Gajewski - laureat nagrody Wielki SplendorFoto: archiwum prywatne

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Laureatów nagrody Wielki Splendor 2021 ogłosił dziś rano na antenie radiowej Jedynki Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia.


Posłuchaj
28:04 O wszystkim z kulturą Dwójka 6 grudzień 2021 17_30_26.mp3 Rozmowa z Jarosławem Gajewskim, laureatem nagrody Wielki Splendor przyznawanej przez Teatr Polskiego Radia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Jarosław Gajewski - przyjaciel Dwójki

Jarosław Gajewski nagrodę otrzymał za "wszechstronność w opisywaniu ludzi i świata, bogactwo środków artystycznych i wiarę, że słowa pomagają zrozumieć świat". Artysta zaprzyjaźniony jest z radiową Dwójką. Dlaczego wybiera radio? - Ktoś powiedział, że mi to wychodzi, potem zacząłem rozumieć, dlaczego mi to wychodzi i zrozumiałem, że te powody są ważne w ogóle dla mojej sztuki aktorskiej - tłumaczył nasz gość. - Radio uczy słuchać i uczy słyszeć, a ludzie w radiu uczą się mówić tak, żeby być słyszanym.

Z Teatrem Polskiego Radia aktor związany jest od początku lat 90. - Teatr radiowy jest szczególny, tu bez apelu do wyobraźni nie ma nic - podkreślił laureat Wielkiego Splendora. - Widzimy, dzięki temu, że słyszymy. Słuch jest podstawą naszego widzenia, tu zmysły ze sobą współpracują – jak zamykamy oczy, widzimy więcej, a świat jest bliżej - tłumaczył. - Tego radio uczy.

Teatr wygrał

Jego związek i zamiłowanie do teatru sięgają wczesnego dzieciństwa, przedszkolnych przedstawień i wystąpień w czasie rodzinnych spotkań. "To urodzony aktor" - mówili bliscy. Jemu jednak marzyło się co innego. - Poszedłem do liceum, żeby zostać lekarzem - wspominał Jarosław Gajewski.

Ostatecznie jednak, po nieudanej próbie dostania się do szkoły teatralnej i roku biologii, nasz gość został studentem aktorstwa. - Nagle marzenia zaczęły być konkretnym wyzwaniem i to wyzwaniem do ciężkiej pracy - opowiadał. - To były studia bardzo wyczerpujące.

Czytaj także:

W latach 1993-1999 oraz 2002-2008 Jarosław Gajewski pełnił funkcję prorektora na Wydziale Aktorskim PWST. Dziś, gdy uczelnia zmieniła już nazwę na "Akademię Teatralną", pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego. Na żywo można go natomiast podziwiać m.in. na deskach Teatru Narodowego.

Wielki Splendor - pozostali laureaci

Nagrody otrzymali również aktorzy Lucyna Malec i Włodzimierz Press. Honorowego Wielkiego Splendora 2021 otrzymał natomiast Marek Mazur, burmistrz Baranowa Sandomierskiego, współtwórca działającego tam Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów.

Laureaci nagrody Arete 2021 dla debiutujących twórców to Karolina Honchera i Jakub Kordas. W kategorii Talanton 2021 za debiut dramaturgiczny nagrodę otrzymał Przemysław Wyszyński.

W kategorii debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia Amadeusz 2021 laureatem Wielkiego Splendora został Piotr Skotnicki. Nagrodę za debiut reżyserski Don Kichot 2021 otrzymał natomiast Kamil Maria Banasiak.

Poznaj wszystkich laureatów nagrody Wielki Splendor 2021 >>>

Wielki Splendor to nagroda, którą otrzymują wybitni twórcy teatru radiowego, a także artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Jarosław Gajewski (aktor, pedagog, reżyser)

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Ignacy Gogolewski: mojego artystycznego życia nie zmarnowałem

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 20:00
- Zawód aktora nie polega na tym, że uczę się tekstu i go mówię, tylko przez ten tekst przekazuję coś widowni. Tam jest moja cząstka prawdy i poszukiwania. Trzeba dać coś od siebie - opowiadał w Dwójce znakomity aktor Ignacy Gogolewski, który 17 czerwca kończy 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bonaszewski: zagranie kogoś dobrego to bardzo trudne zadanie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 13:00
- Jestem naprawdę przekonany, że to wspaniały zawód, mam być aktorem, a nie opowiadać, na czym polega życie. Jako reżyser nie mam metody, a na pedagoga się nie nadaję - mówił na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń