Polskie Radio
Section05
Ignacy Gogolewski

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" – wyróżnienie dla najlepszych aktorów teatralnych

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" to największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej – raz w roku, od 2006 roku. Do dziś Wielką Nagrodę Festiwalu otrzymało 28 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. Na tegorocznym festiwalu poznamy kolejne nazwiska.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Dwa Teatry Sopot TEATR pr poleca Gustaw Holoubek Danuta Szaflarska Wiesław Michnikowski Piotr Fronczewski Janusz Gajos Jerzy Trela Anna Seniuk Anna Polony Teresa Budzisz-Krzyżanowska Wojciech Pszoniak Maja Komorowska Marian Opania Henryk Talar Ewa Dałkowska Olgierd Łukaszewicz Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka Halina Łabonarska Jan Englert Ewa Wiśniewska Jerzy Zelnik Magdalena Zawadzka Andrzej Mastalerz Zofia Kucówna Krzysztof Wakuliński Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Olgierd Pisarenko Andrzej Korzyński Jacek Trznadel Jarosław Marek Rymkiewicz Zofia Posmysz Jerzy Trela Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka W POLSKIM RADIU

Ignacy Gogolewski, ostatni aktor romantycznej szkoły grania

"Znakomity aktor, ostatni ze starej szkoły romantycznej, ciekawy i niezwykły człowiek, świadek mijającej epoki" – tak charakteryzują Ignacego Gogolewskiego ludzie, którzy go znali. Do historii polskiego teatru przeszedł jako pierwszy powojenny Gustaw-Konrad, widzowie kinowi i telewizyjni pamiętają go jako Antka Borynę z ekranizacji "Chłopów" Jana Rybkowskiego. A dla słuchaczy radia na zawsze pozostanie tym, który przez blisko 70 lat użyczał swojego talentu i głosu blisko tysiącu postaci w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Za swoje zasługi i osiągnięcia na tym polu został w 2008 roku nagrodzony Splendorem Splendorów.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU odeszli 2022

Krafftówna, Gogolewski, Trela i Pieczka - kwartet gigantów

- Pan Franciszek wysoki mędrzec, pani Barbara malutka, z niezwykłym wdziękiem, jak oni się przytulali, było widać, że to para osób dla siebie ważnych - mówił o Barbarze Krafftównie i Franciszku Pieczce dramaturg Remigiusz Grzela. W tym roku pożegnaliśmy czworo nestorów polskich scen. Świat kina i teatru wyrósł i wychował się na ich talencie. W Dwójce wspominaliśmy: Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Trelę i Franciszka Pieczkę.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela Franciszek Pieczka Barbara Krafftówna Dwójka Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Remigiusz Grzela Maciej Wojtyszko TEATR

Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka w najciekawszych interpretacjach

W ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych będzie rozstrzygnięty Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", współorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu obejrzymy sześć spektakli z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Jerzy Trela konkurs spektakl aktorzy aktor aktorstwo reżyser Dziady Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Opole lalka Bolesław Prus Martyna Podolska

Żegnamy wielkich aktorów. Uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego

Rano w kościele dominikanów w Krakowie odprawiona zostanie msza żałobna, a po południu nastąpi ceremonia pochówku Jerzego Treli na cmentarzu w Leńczach, jego rodzinnej miejscowości. W Warszawie i Otwocku odbędą się uroczystości pogrzebowe Ignacego Gogolewskiego. Obaj aktorzy spoczną w grobach rodzinnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony małopolskie mazowieckie Jerzy Trela aktorzy

Mistrzowie i uczniowie. Teatralna sztafeta pokoleń w "Trójce pod księżycem"

Odejście Jerzego Treli i Ignacego Gogolewskiego skłoniło nas do rozmowy z reprezentantami młodszego pokolenia o bieżącym życiu teatralnym, o ich rozumienie sztafety pokoleń, o roli mistrza/autorytetu w ich praktykach teatralnych. Gośćmi "Trójki pod księżycem" byli: Tomasz Domagała, krytyk teatralny oraz Beniamin Bukowski, wicedyrektor Teatru Starego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Jerzy Trela TEATR Teatr Polskiego Radia KULTURA

Ignacy Gogolewski. "Szczęście pomagało mi w tym zawodzie" [POSŁUCHAJ]

W ostatnią niedzielę, w wieku 90 lat, zmarł wybitny aktor Ignacy Gogolewski. Miał 24 lata, kiedy zagrał Gustawa-Konrada w "Dziadach". Wcześniej rolę tę otrzymywali aktorzy powyżej czterdziestki. Popularny artysta mówił, że nie brakowało mu szczęścia w całej karierze. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalny reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Jubilat" o Ignacym Gogolewskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Dorota Boniecka-Górny odeszli 2022 reportaż w Jedynce