Ignacy Gogolewski: wszyscy jesteśmy aktorami

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 13:00
- Każde wyjście na scenę trzeba rozpatrywać jakby się było na szczycie Mont Blanc, w każdym razie w kategoriach wyjątkowych - mówił w archiwalnych nagraniach Dwójki aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz scenarzysta Ignacy Gogolewski.
Ignacy Gogolewski
Ignacy GogolewskiFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

W cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy nagrane w 1998 roku gawędy Ignacego Gogolewskiego - znakomitego aktora teatralnego i filmowego, reżysera oraz scenarzysty. 

Ignacy Gogolewski we wspomnieniach wracał pamięcią do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości oraz opowiadał o egzaminach do szkoły teatralnej i postrzeganiu swojego zawodu. - Nie bójmy się popełniać w sztuce aktorskiej błędów, nie obawiajmy się uprawiać tej sztuki na co dzień, ponieważ wszyscy jesteśmy aktorami, z wyjątkiem paru dobrych komediantów - tłumaczył gość Dwójki. - To stwierdzenie, może paradoks dla niektórych, potwierdził sam Oktawian Cezar, którego zresztą miałem zaszczyt grać w Teatrze Polskim. Po trzydziestu latach panowania zapytał na łożu śmierci najbliższych: dobrze zagrałem tę komedię? 

Czytaj także:

Od najmłodszych lat aktor nierozerwalnie związany był z pejzażem Mazowsza. - Jest on mi bliski, kochany, umożliwiający przetrwanie okresów największych niepowodzeń, wątpliwości i pomyłek. Zawsze porównywałem krajobraz najpiękniejszych zagranicznych okolic z pejzażem Mazowsza - przyznał. - Ten pejzaż jest mój: Ciechanów, Opinogóra, kwietne sady z okolic Przasnysza, Pułtusk z wieżą na rynku i kolegiatą, i najdłuższym rynkiem, Jabłonna, Stary i Nowy Otwock, Świdry Małe i jego rozlewiska, Radziejowice i wiele, wiele innych miejsc - wymieniał. - Zostały na zawsze utrwalone w moje wyobraźni i tych fotografii nie zamieniłbym nawet na wodospady Niagary, ani na widoki Alp u podnóża Mont Blanc, ani na Long Island czy nawet grackie wyspy morza jońskiego i egejskiego.

Jak sam zaznaczył, jego dzieciństwo było ubogie i tajemnicze. - Próbuję je zrozumieć i nazwać, ale to bardzo trudne. Nawet wtedy, kiedy staję w gotyckim ciechanowskim kościele przy ogromnej chrzcielnicy i wyobrażam sobie małego Ignacego, któremu udzielają pierwszego sakramentu, namaszczając olejami i polewając wodą - mówił Ignacy Gogolewski. - Krzyczałem podobno przez trzy dni – tak mi opowiadała matka – na całą okolicę. Prawdopodobnie było to pierwsze ćwiczenie wokalne, które mi raz na zawsze ustawiło głos - żartował.

ewa błaszczyk 1200.jpg
Ewa Błaszczyk: moje życie się zmieniło, gdy zaśpiewałam "Pannę Annę"

W swoich gawędach artysta kreślił także barwny portret polskiego środowiska teatralnego po wojnie, opowiadał o przełomowej inscenizacji "Dziadów" Aleksandra Bardiniego, zdradził, jak wyglądały kulisy kręcenia serialu "Chłopi" oraz wspominał uroki i trudy bycia dyrektorem teatru.

Ignacy Gogolewski dzielił się także ze słuchaczami refleksjami na temat swego zawodu. - Zawód aktora powinien odkrywać prawdę o człowieku, o jego najtajniejszych odczuciach, nadziejach, wątpliwościach, zazdrości, kompleksach i miłości, która ma tak niezliczoną ilość barw, że i Szekspir nie wypowiedział wszystkiego.

Posłuchaj
13:15 2022_06_06 12_46_11_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ignacy Gogolewski o zawodzie aktora (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:54 Dwójka głosy z przeszłości 7.06.mp3 Ignacy Gogolewski o swoich początkach w teatrze (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:45 2022_06_08 12_46_17_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ignacy Gogolewski o Teatrze Polskiego Radia (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:08 2022_06_09 12_44_20_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ignacy Gogolewski o trudach bycia rektorem teatru (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:21 2022_06_10 12_46_19_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Ignacy Gogolewski o nagrodach i jubileuszach (Głosy z przeszłości/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Opracowanie: Elżbieta Łukomska

Gość: Ignacy Gogolewski (aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz scenarzysta)

Data emisji: 6-10.06.2022

Godzina emisji: 12.45


Czytaj także

Jan Machulski. Dorosłe dziecko na scenie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
20 listopada wspominamy 15. rocznicę śmierci Jana Machulskiego, aktora, reżysera teatralnego, pedagoga, założyciela i dyrektora Teatru Ochoty w Warszawie, odtwórcy postaci Henryka Kwinto w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli Riposta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chłopi". Jagna z Boryną wchodzą do telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 05:40
51 lat temu miała miejsce premiera serialu telewizyjnego według słynnej powieści Władysława Reymonta. "Chłopi" w reżyserii Jana Rybkowskiego to jedna z najpopularniejszych produkcji w historii Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń