REKLAMA

Piotr Buszewski: na scenie czuję się nagi

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:46
- Tym, co mnie przyciągnęło do śpiewu klasycznego, była sama opera, spektakl teatralny; możliwość schowania się trochę za kostiumem, za scenografią, a także współpraca zespołowa z kolegami i koleżankami śpiewakami oraz z orkiestrą - mówił w radiowej Dwójce Piotr Buszewski, młody tenor i ulubieniec publiczności.
Piotr Buszewski w ubiegłym sezonie zadebiutował w amerykańskiej premierze opery Pigmalione Donizettiego w New York City Opera
Piotr Buszewski w ubiegłym sezonie zadebiutował w amerykańskiej premierze opery "Pigmalione" Donizettiego w New York City OperaFoto: Kinga Karpati/materiały prom.
  • Piotr Buszewski pierwsze kroki na arenie międzynarodowej ma już za sobą, a przed nim stoją kolejne, bardzo interesujące wyzwania.
  • Kilka ubiegłych lat młody tenor poświęcił na udział w międzynarodowych konkursach.

Piotr Buszewski to laureat nagrody publiczności podczas ostatniego Konkursu Moniuszkowskiego, finalista Metropolitan National Council i Konkursu Operalia w 2019 roku. - Uważam, że konkursy to ważny i nieodłączny element naszej pracy, naszej kariery. Są osoby, które czerpią z tego więcej przyjemności albo po prostu są w tym bardziej sprawne ode mnie. Na pewnym etapie życia był to jednak bardzo ważny element również w moim przypadku - przyznał gość Dwójki.

Niespełna trzydziestoletni śpiewak mówił również, jakie porady ma dla młodszych kolegów, którzy dopiero szykują się do udziału w konkursach.

- Trzeba pamiętać, że te bardziej znane konkursy są możliwością zaśpiewania dla grona dyrektorów, osób decyzyjnych w biznesie. Wydaje mi się, że trzeba to dobrze dopasować czasowo. Niektórzy mogą zabłysnąć, ale nie być jeszcze w pełni gotowi, czy to wokalnie, czy to psychicznie na karierę. Przyznam, że później dość szybko nabiera to tempa i coraz mniej jest czasu na spokojną pracę w zaciszu domowym czy klasowym. Potrzeba odpowiedniej kalkulacji, strategii, żeby to nie było przypadkowe - podkreślał.

Piotr Buszewski. Wschodząca gwiazda opery

Nie tak dawno, bo podczas wieczoru sylwestrowego, Piotr Buszewski wystąpił obok m.in. Aleksandry Kurzak w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W programie koncertu znalazły się przeboje operowe takich kompozytorów jak Massenet, Gounod, Bizet, Offenbach i Charpentier.


Posłuchaj
29:16 Dwójka OWZK 19.01.2022 buszewski.mp3 Rozmowa z Piotrem Buszewskim, uzdolnionym tenorem młodego pokolenia (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Pierwsze kroki na arenie międzynarodowej również ma on już za sobą, m.in. debiut w New York City Opera w amerykańskiej premierze opery Pigmalione Donizettiego, a przed nim udział w operach: Rigoletto w Wolf Trap Opera w Hamburgu, Kawalerze srebrnej róży w Berlinie czy Napoju miłosnym w Operze Lipskiej. 

***

Piotr Buszewski urodził się w 1992 roku. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod kierunkiem Renaty Scotto, Juilliard School oraz Academy of Vocal Arts w Filadelfii. W 2018 roku polski tenor otrzymał 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną Teatro alla Scala w Konkursie im. Leyli Gencer w Stambule.

[opis za stroną Teatru Wielkiego - Opery Narodowej]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Stylińska

Gość: Piotr Buszewski (tenor)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Wiesław Ochman: coraz częściej mówią na mnie "dziadek Krystiana" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:55
- Jest niezwykle ambitny i pracowity, co mi imponuje. Chce, żeby każdy utwór to było coś innego, żeby klasyczne śpiewanie było połączone z popem. Oprócz komponowania gra jeszcze na fortepianie i na trąbce - mówił w Dwójce Wiesław Ochman o swoim wnuku Krystianie, zyskującym coraz większą popularność piosenkarzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Hiolski: miałem najszczerszy zamiar zostać lotnikiem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 12:55
- Tuż przed wojną robiłem kurs szybowcowy w Bezmiechowej pod Lwowem. Na tym się skończyło, ale fascynacja lotnictwem mi została – mówił w archiwalnym nagraniu Andrzej Hiolski, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych XX wieku. 1 stycznia minęła setna rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń