Polska gorączka złota

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 18:00
Gościem wtorkowej audycji "O wszystkim z kulturą" była Joanna Lamparska, autorka książki "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów".
W swojej książce Joanna Lamparska opisuje historie związane z nazistowskimi skarbami ukrytymi na Dolnym Śląsku
W swojej książce Joanna Lamparska opisuje historie związane z nazistowskimi skarbami ukrytymi na Dolnym ŚląskuFoto: n_defender/Shutterstock

Świat zbrodni i nadużyć władzy, prowokacji i gry pozorów, tajemnic, plotek i legend, a także strachu i nadziei oraz cwaniactwa i naiwności. Tak w skrócie można by opisać historie związane z nazistowskimi skarbami ukrytymi na Dolnym Śląsku, które zostały zebrane w książce "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów". Jej autorką jest Joanna Lamparska - dziennikarka od 30 lat zajmująca się polską gorączką złota.

Czy na tym terenie istotnie zostały ukryte wielkie skarby? Skąd wzięły się opowieści o egzekucjach świadków deponowania dzieł sztuki, kosztowności i dokumentów? Jaka była rola strażników owych skarbów? Czy zostało coś jeszcze do odkrycia? Porozmawialiśmy o tym w audycji "O wszystkim z kulturą"

***

Zima 1945 – II wojna światowa ma się ku końcowi. Polacy, którzy przybywają na Dolny Śląsk, natrafiają na poniemieckie "skarby". W domowych skrytkach i depozytach znajdują dzieła sztuki, odkrywają porcelanę i biżuterię zamurowane w ścianach domów.

Joanna Lamparska wchodzi do hermetycznego świata poszukiwaczy. W archiwach odnajduje dramatyczne historie zbrodni dokonanych dla złota, śledzi mafię handlującą dokumentami oficerów SS, rozmawia z dziećmi "strażników skarbów". Razem z czytelnikami eksploruje podziemne obiekty i pałace, w których ukryte zostały dzieła sztuki. Pokazuje, że po zakończeniu II wojny światowej walka wcale nie ustała. Rozpoczyna się wyścig z czasem w "polskiej gorączce skarbów".

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
29:44 2022_01_25 17_29_46_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Polska gorączka złota (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Joanna Lamparska (autorka książki "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów")

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Templariusze i przeklęta Neya. Legendy sudeckich zamków

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 14:35
- Powędrowałem w Sudety w poszukiwaniu interesujących opowieści, które zostały zaklęte w murach tutejszych warowni - opowiadał Bartłomiej Grzegorz Sala, autor książki "Legendy zamków sudeckich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilchowice. Cud techniki, z którym nie wiadomo co począć

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 07:34
- Linia kolejowa 283 pierwotnie łączyła Jelenią Górę z Żaganiem. W najlepszych czasach jeździły po niej również pociągi pospieszne, ale było to dawno. Przed wojną jeździły one w kierunku Berlina, w ostatnich latach były to pociągi relacji Lwówek-Jelenia Góra - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Piotr Rachwalski, wieloletni prezes Kolei Dolnośląskich.
rozwiń zwiń