REKLAMA

Słuchowisko "Gracz". Ewa Małecki: Dostojewski to dla mnie ważny pisarz

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 18:00
- Dostojewski jest w pewnym sensie prekursorem psychologicznego, a nawet psychoanalitycznego podejścia do człowieka. Czasami uznaje się go również za odkrywcę podświadomości. I właśnie ze względu na to, że psychologia człowieka jest w mojej twórczości szczególnie ważna, ten Dostojewski jest tak interesujący - mówiła Ewa Małecki, reżyserka słuchowiska "Gracz", którego premiera już w niedzielę na antenie Dwójki.
Przemysław Bluszcz, Anna Seniuk, Milena Suszyńska i Antoni Królikowski podczas nagrania słuchowiska Gracz
Przemysław Bluszcz, Anna Seniuk, Milena Suszyńska i Antoni Królikowski podczas nagrania słuchowiska "Gracz"Foto: PR/Wojciech Kusiński

W 2021 roku przypadało 200-lecie urodzin Fiodora Dostojewskiego. A już niebawem, 9 lutego, obchodzić będziemy 141. rocznicę śmierci pisarza. Z tej okazji na antenie Dwójki przypomnimy jego twórczość - tę nieco mniej znaną, choć o autorze mówiącą wiele. W niedzielę 6 lutego o godz. 19.00 zapraszamy na premierę słuchowiska "Gracz" na podstawie powieści pod tym samym tytułem. Reżyserką i autorką radiowej adaptacji jest Ewa Małecki.

Jak zdradziła, powieść "Gracz" po prostu do niej przyszła. - Autorka tłumaczenia Blanka Konopka podesłała mi swoją adaptację "Gracza" z takim podszeptem, że może chciałabym nagrać słuchowisko. Rzeczywiście, dawno o tej powieści nie myślałam, choć znałam ją wcześniej. Od razu pomyślałam, że jest w niej ogromny potencjał audialny - kasyno, a z drugiej strony pamiętałam, że jest to powieść krótka, co daje możliwość dokonania adaptacji - wyjaśniła.

Dostojewski - hazardzista

Ewę Małecki do adaptacji "Gracza" skusiła również tematyka, a mianowicie losy głównego bohatera, wzorowane na losach samego autora. Centralną postacią powieści jest bowiem Aleksy Iwanowicz - stosunkowo młody, dwudziestoparoletni nauczyciel, człowiek wykształcony, choć ubogi. Bohater, podobnie jak autor książki, borykał się z uzależnieniem od hazardu.

- Jeśli sięgniemy po zachowaną korespondencję Dostojewskiego, znajdziemy list do jego żony, w którym opisuje, jak stracił wszystkie pieniądze i przeprasza, że po raz kolejny obiecuje, że zerwie z hazardem - podkreśliła Ewa Małecki. - Zresztą same okoliczności powstania powieści są kontrowersyjne, bo autor założył się ze swoim wydawcą, że napisze powieść. Jeśli zaś jej nie napisze, straci prawa autorskie do wszystkich swoich dzieł, które napisze później.

Wielowymiarowość postaci

- Zawartość tych wątków autobiograficznych znajdujemy gównie w opisach gry i odczuć samego gracza - wyjaśniła reżyserka. - W trakcie robienia zakładu widać osobiste doświadczenia bohatera. Odczucia i dynamika - to wszystko jest pisane w bardzo realistyczny sposób.

Ewa Małecki zwróciła również uwagę, że ważna w twórczości Fiodora Dostojewskiego jest psychologia postaci. - Dostojewski tworzy bardzo wyraziste postacie i przedstawia je wielowymiarowo. Wiedzę o nich czerpiemy z wielu źródeł. Po pierwsze jest to narracja pierwszoosobowa, gdzie Aleksy przekazuje nam informacje o pozostałych bohaterach. Ale też sami bohaterowie plotkują na swój temat. Później mamy zachowanie postaci, ich sposób mówienia. Jeżeli weźmiemy pod uwagę te wszystkie czynniki, to te postacie są narysowane bardzo wyraziście - opowiadała.


Posłuchaj
24:02 Owzk 2.02.mp3 Ewa Małecki o słuchowisku "Gracz" wg powieści Fiodora Dostojewskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

YouTube Programu 2 Polskiego Radia

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Ewa Małecki (reżyserka)

Data emisji: 2.02.2022

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

Prof. Markowski: literatura daje nam scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 19:17
- Dostojewskiego należałoby przeczytać na nowo, myśląc nie o wielkich problemach egzystencjalnych, polityce, religii, ale pod kątem nagłej interwencji czegoś nieoczekiwanego w świecie, który przywykł do rutyny - zachęcał w "Literackich witaminach" prof. Michał Paweł Markowski, krytyk literacki, eseista, tłumacz, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwia Frołow: kobiety u Dostojewskiego są tłem dla tragedii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 18:00
- Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę, natomiast ja zawsze czułam niedosyt, czytając o postaciach kobiecych. Uważałam, że one są nieprawdziwe. Są dziwnie rozedrgane, cały czas krzyczą. Nurtowało mnie to długo, dopóki nie usiadłam nad jego biografią. Kiedy zaczęłam poznawać prawdziwe kobiety wokół niego, pewne rzeczy stały się jasne - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski".
rozwiń zwiń