Piotr Milewski. Autostopem przez Japonię

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 18:00
- Mój sposób podróżowania sprawia, że możemy poznać prawdziwego, żywego człowieka, który podzieli się z nami swoją historią, fragmentem swojego życia, opowie nam o sobie, a być może będzie oczekiwał, że my zrobimy to samo - mówił w Dwójce Piotr Milewski, pisarz, fotograf i podróżnik.
Dzienniki japońskie to opowieść o wyprawie Piotra Milewskiego do Japonii
"Dzienniki japońskie" to opowieść o wyprawie Piotra Milewskiego do JaponiiFoto: Shutterstock/Yulia Grigoryeva
  • Niedawno ukazało się kolejne wydanie książki Piotra Milewskiego pt. "Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia"
  • Piotr Milewski zwiedzał Japonię, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem, bo najważniejsze było dla niego autentyczne spotkanie z tamtejszymi mieszkańcami

Piotr Milewski urodził w Chełmie, wychował w Opolu, studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii i Otaru, a po studiach mieszkał w Monachium, Sapporo i Tokio.

- Mam chyba w sobie taki gen, który sprawia, że od czasu do czasu muszę zmienić otoczenie, gdzieś pojechać, wystawić się na nowe doświadczenia, spotkania i wtedy czuję, że żyję - mówił w Dwójce.

Przez Japonię bez pieniędzy i planu

Pretekstem do naszego spotkania było nowe wydanie "Dzienników japońskich" Piotra Milewskiego, które za kilka dni ukaże się w księgarniach. To opowieść o wyprawie do Japonii w roku Królika i Konia.

Autor wybrał najbardziej wymagający rodzaj podróżowania, Japonię poznawał samotnie, bez szczegółowego planu i dużych pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem. Próbował uchwycić ducha archipelagu i zrozumieć mieszkających tam ludzi.

- Ten sposób podróżowania sprawia, że możemy poznać prawdziwego, żywego człowieka, który podzieli się z nami swoją historią, fragmentem swojego życia, opowie nam o sobie, a być może będzie oczekiwał, że my zrobimy to samo. Wtedy dojdzie do interakcji, czyli zbliżenia, co jest w podróżowaniu najwspanialsze - podkreślał gość audycji.

Dwie podróże do Japonii opisane w "Dziennikach..." nie były jednak pierwszym zetknięciem Piotra Milewskiego z Krajem Kwitnącej Wiśni.

- Japonia jest miejscem, które stało się dla mnie drugim domem, teraz jestem z tym krajem związany już rodzinnie. Spędziłem tam 9 lat, początkowo jeździłem na kilkumiesięczne pobyty, w pewnym momencie postanowiłem zostać tam dłużej, a później poczułem potrzebę, żeby podzielić się swoim zachwytem, ale i zaskoczeniem z czytelnikami - opowiadał podróżnik.

Kolej transsyberyjska - podróż przez historię

Podczas audycji Piotr Milewski mówił też o dziecięcym marzeniu o podróży koleją transsyberyjską z Petersburga do Władywostoku, które wiele lat później udało mu się spełnić. Swoje wrażenia opisał w książce "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej".

- W książce proponuję czytelnikowi zarówno relację z podróży, jak i relację historyczną, gdzie opisane są poszczególne etapy budowania tej kolei. Jej magią jest to, że w pociągu możemy spotkać bardzo ciekawe osoby i doświadczać kilkuset lat historii imperium carskiego, Rosji po rewolucji i we współczesności, wyglądając przez okna, patrząc na stacje, słuchając rozmów i spotykając różne osoby - stwierdził podróżnik.

Piotr Milewski jest również autorem książek "Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat" i "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji" oraz współautorem pracy zbiorowej pt. "Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów".

Posłuchaj
28:15 15.02 OWZK Piotr Milewski o podróżach.mp3 Piotr Milewski o swoich podróżach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Piotr Milewski (pisarz, fotograf, podróżnik, autor książek podróżniczych)

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 17.30

mg

Czytaj także

Tomasz Prange-Barczyński: na Sycylii najlepsze jest jedzenie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 13:00
- Muszę powiedzieć, że jadąc pierwszy raz na Sycylię nie do końca wiedziałem, czego się spodziewać kulinarnie. Myślałem, że wyspa będzie miała na pewno dużo ryb i owoców morza. To się sprawdziło, ale okazało się jednak, że Sycylia to warzywny raj - opowiadał w Dwójce krytyk i dziennikarz winiarski Tomasz Prange-Barczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżnik kochający radio. Świat Tadeusza Chudeckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 15:55
Światowy Dzień Radia to święto obchodzone od 2012 roku. Ma ono zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji.
rozwiń zwiń