Premiera słuchowiska "Pled" - o rzeczy w relacji z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 18:10
- Jak mówi Norwid: "odpowiednie dać rzeczy słowo". Ambicją artysty jest istnieć, a ambicją poety jest stać się rzeczą, przedmiotem, który opisuje - mówił w Dwójce Wojciech Kass. Poeta opowiadał o słuchowisku "Pled" według swojego poematu. Premiera spektaklu w Programie 2 Polskiego Radia w sobotę (9.04), o godz. 19.30.
Łukasz Borkowski
Łukasz Borkowski Foto: Cezary Piwowarski/PR

W jaki sposób splatają się ze sobą losy Stéphane’a Mallarmégo, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Józefa Wittlina, Feliksa Netza, Jarosława Marka Rymkiewicza i samego Wojciecha Kassa? Fascynujący obraz "najstarszej ludzkiej rodziny, którą stanowią poeci" to zarazem próba odpowiedzi na najistotniejsze pytania: o istotę tworzenia, kruchość materii, sens ludzkiego życia i lęk przed śmiercią.

Adaptację tekstu przygotował Łukasz Borkowski, za muzykę i reżyserię odpowiada Michał Zdunik - goście naszej audycji. W rolach głównych usłyszymy Łukasza Borkowskiego i Tomasza Nosinskiego.

Poeci połączeni

W poemacie spotykają się twórcy różnych epok, miejsc, stylów. - Literatura jest rozmową poza czasem i poza przestrzenią - zaznaczył Wojciech Kass. - Kolejne pokolenia poetów, pisarzy, artystów przychodzą i się w nią włączają.

[POSŁUCHAJ] Leśniczówka Pranie. Tu Gałczyński leczył duchowe rany >>>>

- Poeci to jest chyba najstarszy ród artystyczny naszego świata, poezja była przed wszystkim, a człowiek kiedyś żył poetycko. Teraz się nie da - mówił nasz gość. 

W poemacie pojawiają się znane nazwiska, jak: Gałczyński, Rymkiewicz, Mallarmé, Netz, ale w centrum pozostaje przedmiot...

Rzecz dotknięta słowem

A zatem – do rzeczy. Czym jest tytułowy pled? - Ten pled, który otula nogi Mallarmégo, nagle katapultowany w przestrzeń, w kosmos, krąży, obraca się jak gwiazda - opisywał poeta. - Wszystkim rzeczom jest przyrodzona ciemność, ale jeżeli poeta dotyka tych rzeczy słowem, one zaczynają świecić. Jak słowo trze się o słowo, to rzecz się świeci - dodał. 

Premiera w Teatrze Polskiego Radia: Wojciech Kass "Pled" >>>>

Tytułowy pled podróżuje przez miejsca, krajobrazy i ludzi, od podparyskiego Fontainebleau, przez Katowice, wędruje do Milanówka i dalej do Prania. 

Premiera słuchowiska "Pled" w Programie 2 Polskiego Radia w sobotę (9.04) o godz. 19.30.

***

Wojciech Kass to poeta, eseista, a także dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, na Mazurach. Jest autorem wielu tomików poetyckich, a także opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem, pt. "Aj, moi dawno umarli" (1996), książki eseistycznej "Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego" (2004), współautorem słownika "Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany" (2008) oraz współautorem (wraz z Jarosławem Ławskim) książki "Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji 2010-2016" (2018). Esej Wojciecha Kassa "Światło jaśnie gość" zainaugurował serię broszur "Prelekcje Mistrzów" Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (2018).

Wojciech Kass należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego "Topos". Uhonorowany nagrodą "Nowej Okolicy Poetów" za dorobek poetycki (2004), nagrodą "Otoczaka" za tomik wierszy "Wiry i sny" (2009), "Sopocką muzą" – nagrodą prezydenta Sopotu (2011), srebrnym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" (2015). Jego wiersze tłumaczone są na języki: niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski.

[biogram pochodzi ze strony Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego]

Zobacz wideo:

[YouTube/Dwójka]


Posłuchaj
29:24 O wszystkim z kulturą Dwójka 6 kwiecień 2022 17_30_08.mp3 Zaproszenie na premierę spektaklu "Pled" wg poematu Wojciecha Kassa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: Łukasz Borkowski (aktor i autor adaptacji radiowej poematu "Pled"), Michał Zdunik (reżyser, autor oprawy muzycznej słuchowiska), Wojciech Kass (poeta)

Data emisji: 6.04.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:00
- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pozwól, że ci opowiem". Słuchowisko Teatru Polskiego Radia z pierwszą nagrodą na festiwalu w Canterbury

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 15:40
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że ci opowiem" Marty Rebzdy zdobyło pierwszą nagrodę na tegorocznym festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w Canterbury. Autorka opowiada w nim o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej mamy.
rozwiń zwiń