Michał Laszczkowski: wciąż zbyt mało wiemy o zabytkach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 18:00
- Polacy cenią zabytki i uważają je za element naszej tożsamości. Problem polega na tym, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co jest, a co nie jest zabytkiem. Nie zawsze obiekty z przeszłości traktujemy odpowiednio, zostało nam ich niewiele, a sporo niszczymy. Nowa instytucja ma promować profesjonalną konserwację i wartości, jakie z niej wypływają - mówił dr Michał Laszczkowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ma działać na rzecz praktycznego wdrażania standardów związanych z ochroną zabytków
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ma działać na rzecz praktycznego wdrażania standardów związanych z ochroną zabytkówFoto: shuttestock
  • Gościem Dwójki był dr Michał Laszczkowski - historyk, prawnik, założyciel i wieloletni prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
  • Od kwietnia tego roku pełni on obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków - nowej instytucji kultury utworzonej przez ministra Piotra Glińskiego.

"Zabytki to ludzie"

Michał Laszczkowski za największy sukces fundacji uznał zgromadzenie wokół idei konserwacji zabytków szeregu specjalistów i ekspertów. - To także wolontariusze, uczniowie, emeryci, po prostu ludzie, dla których zabytki są ważne. 10 lat mojej pracy w fundacji było przygodą życia, ukuliśmy powiedzenie "zabytki to ludzie", ta materia ożywa dzięki tym, którzy chcą ją ratować - podkreślił. 

Ulga podatkowa bardzo potrzebna

Dodał, że trzeba zastanowić się nad zmianą systemu finansowania opieki nad zabytkami w Polsce. - Granty budzą wątpliwości, ustawa nakłada na właścicieli zabytków szereg obowiązków, nie dając nic w zamian. Ulga podatkowa będzie obejmować prace konserwatorskie, od lat 70. UNESCO postuluje takie wsparcie właścicieli prywatnych, w Polsce taka możliwość pojawia się w tym roku - powiedział.

Czytaj też:

Ważne ogniwo w systemie ochrony

Jak podkreślił Michał Laszczkowski, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków będzie włączony w system ochrony zabytków w Polsce. - W każdym województwie mamy urząd konserwatora, który dba o ochronę prawną. Od jego decyzji można się odwołać do generalnego konserwatora zabytków, który ma rangę sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla niego zapleczem merytorycznym jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który będzie mówił jak to zrobić, natomiast Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków będzie pokazywał, jak to zrobić - wyjaśnił.

Posłuchaj
28:19 2022_05_18 17_30_17_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Michał Laszczkowski: wciąż zbyt mało wiemy o zabytkach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Transparentność jest najważniejsza

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków ma działać na rzecz praktycznego wdrażania standardów związanych z ochroną zabytków poprzez prowadzenie projektów konserwatorskich i remontowo-budowlanych ich dotyczących. - Instytut jest w trakcie organizacji, naturalnie w pierwszym rzędzie powinien zająć się zabytkami należącymi do skarbu państwa, ale może uda się poszerzyć to pole działania. Dla nas najważniejsza jest transparentność, ale nie wypełnimy luki finansowej - zaznaczył Michał Laszczkowski.

Instytut będzie także prowadzić działania promocyjne i informacyjne w zakresie dziedzin objętych przedmiotem jego działania, w tym w zakresie promowania dorobku konserwatorów polskich i z Polską związanych, a także kampanie społeczne dotyczące zabytków i jakościowego prowadzenia prac przy zabytkach.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Michał Laszczkowski (historyk, prawnik, założyciel i wieloletni prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków) 

Data emisji: 18.05.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Zobacz więcej na temat: Paweł Siwek Dwójka zabytki

Czytaj także

Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego: renowacja pobudza turystykę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 12:00
- Ważne jest, żeby opieka nad zabytkami była związana ze społecznym zainteresowaniem. Staramy się odszukiwać takie miejsca, gdzie jest pochowany ktoś, z naszej perspektywy, istotny albo jest to ważne dzieło sztuki i stworzyć wokół tego miejsca grupę opiekunów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Laszczkowski: zabytki są nośnikiem polsko-ukraińskiej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 10:00
- Dzisiaj sprawy konserwatorskie są na dalszym torze, najważniejsze jest ludzkie życie. Bez względu na okoliczności nie dajmy się zastraszyć, jak tylko sytuacja pozwoli, wznowimy nasze prace. Polscy konserwatorzy właśnie opuszczają terytorium Ukrainy, zostają tam nasi ukraińscy przyjaciele, z którymi - miejmy nadzieję - wkrótce znów będziemy współpracować. Wierzę, że tę inwazję da się zatrzymać - mówił na antenie Dwójki dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń