Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego: renowacja pobudza turystykę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 12:00
- Ważne jest, żeby opieka nad zabytkami była związana ze społecznym zainteresowaniem. Staramy się odszukiwać takie miejsca, gdzie jest pochowany ktoś, z naszej perspektywy, istotny albo jest to ważne dzieło sztuki i stworzyć wokół tego miejsca grupę opiekunów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. 
Cmentarz Łyczakowski, Lwów
Cmentarz Łyczakowski, LwówFoto: Shutterstock/IreneSol

Posłuchaj
13:01 [ PR2]PR2 (mp3) 2 listopad 2020 09_30_43.mp3 Rozmowa o pracach konserwatorski na cmentarzach w Polsce i na Ukrainie (Poranek Dwójki) 

- Pandemia i zmieniające się nieustannie zasady w ruchu granicznym, sytuacja gospodarcza na świecie, zwłaszcza obniżenie stóp procentowych spowodowało, że mieliśmy do dyspozycji mniejsze środki niż dotychczas - tłumaczył w jednym z ostatnich wywiadów prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Michał Laszczkowski. 

Podhorce zamek 1200.jpg
Niszczejące zabytki na Kresach. "Skala jest zatrważająca"

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego w 2020 r. prowadziła prace konserwatorskie na cmentarzach katolickich, prawosławnych, tatarskich i żydowskich w Polsce i na Ukrainie. - W ostatnich latach sytuacja jest lepsza niż wcześniej - zaznaczył gość Dwójki. - Coraz więcej organizacji jeździ na wschód i porządkuje polskie cmentarze, które wcześniej były porządkowane wyłącznie przez mieszkających tam Polaków. 

Czytaj także:

Ołyka - perła Wołynia, ważna kresowa twierdza i wspaniała posiadłość rodu Radziwiłłów

Dobre wzorce opieki nad dziedzictwem. Konkurs "Zabytek zadbany"

Odnowionych zostało niemalże 90 historycznych nagrobków. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej, konserwatorzy dzieł sztuki, związani z Fundacją, prowadzili prace na siedmiu zabytkowych cmentarzach, w wyniku których odrestaurowanych zostało kilkadziesiąt historycznych nagrobków, w tym cenne dzieła sztuki, groby żołnierzy, czy postaci zasłużonych dla kultury, nauki i życia publicznego. - Musimy sobie powiedzieć, że wszystkiego uratować się nie da. Nie dotyczy to tylko kwestii dziedzictwa za granicą, w Polsce też nie uratujemy wszystkich zabytkowych nagrobków - stwierdził Michał Laszczkowski. - Konserwacja jest dziedziną bardzo kosztowną - dodał.

Wybierając nagrobki do konserwacji, a lista liczy ich tysiące, fundacja kieruje się walorami historycznymi i artystycznymi, także ważnością zmarłych osób. Warunkiem jest również stan pomników liczących nawet 100-150 lat.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Laszczkowski (prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego)

Data emisji: 2.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Poczułam się zmęczona pokazywaniem twarzy". Malarstwo Ewy Juszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 11:00
- Portretem interesowałam się od zawsze. W pewnym momencie jednak zaczęłam szukać sposobów na przełamanie schematów przedstawiania twarzy – mówiła laureatka tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pańska skórka i szczypki. Cmentarne przysmaki

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 12:00
- Przysmakiem krakowskim jest trupi miodek. Można go zakupić przy cmentarzach w Krakowie i sąsiednich miejscowościach, a jest to mocno skarmelizowany cukier z aromatami i drobno mielonymi orzechami arachidowymi - opowiadał Szymon Gatlik, z którym rozmawialiśmy o smakołykach, jakie możemy znaleźć w dniu Wszystkich Świętych przy polskich cmentarzach.
rozwiń zwiń