REKLAMA

Bartosz Brzyski: Polska lokalna zyskuje na znaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 18:00
- Są miejsca zapomniane, ale również takie miasta i miasteczka, które we współczesnej Polsce radzą sobie bardzo dobrze. To są różne rzeczywistości, obrazów naszego kraju poza dużymi miastami jest wiele - mówił w Dwójce publicysta i politolog Bartosz Brzyski.
Suwałki, 70-tysięczne miasto w północno-wschodniej Polsce
Suwałki, 70-tysięczne miasto w północno-wschodniej PolsceFoto: Pixabay.com
  • Metropolie, z ich kulturowym monopolem na opowiadanie tego, kim jesteśmy, uczyniły z Polski lokalnej swoisty konglomerat żartów, anegdot i stereotypów.
  • Zmieniła to wojna.
  • Wtedy okazało się, że Polacy spoza wielkich miast mają więcej powodów do dumy, niż można się spodziewać.

Bartosz Brzyski jest rzecznikiem Klubu Jagiellońskiego i członkiem redakcji czasopisma idei "Pressje". Współprowadzi podcast "Kultura poświęcona". Publikował m.in. na łamach tygodnika "Plus Minus", Tygodnika PolsatNews.pl i "Wszystko Co Najważniejsze".

O różnych znaczeniach "lokalności" opowiedział podczas spotkania na antenie Dwójki. - Polska średnich miast nie istnieje mocno w szerszej świadomości. Prowincja wciąż kojarzona jest z remizą strażacką, wójtem i plebanem. A przecież istnieją silne regiony o własnej tożsamości, ogólnie zainteresowanie nimi jednak nie jest duże i dlatego powstaje ten wykrzywiony obraz - podkreślił.

Na antenach Polskiego Radia niejednokrotnie poruszaliśmy tematykę małych miast. Faktem jest, że w większości małych i średnich miast powoli ubywa mieszkańców, na co zwracaliśmy uwagę w 2021 roku. Od 1995 roku zmienił miejsce zamieszkania co czwarty mieszkaniec Pszczyny, Nałęczowa, Helu, Wodzisławia Śląskiego czy Kazimierza Dolnego. Do większych ośrodków przeprowadzają się głównie ludzie młodzi, a mniejsze miasta starzeją się i z roku na rok coraz bardziej pustoszeją.


Posłuchaj
28:20 2022_08_04 17_30_13_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Bartosz Brzyski: Polska lokalna zyskuje na znaczeniu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

- Patrząc na dane demograficzne Polski, wydaje się, że liczba mieszkańców Polski jest niezmienna, wszystko zmienia się jednak w mniejszej skali. Migracje między regionami sprawiają, że w miastach i miasteczkach mieszkańców ubywa - mówił podczas audycji w Czwórce Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Obecnie zjawisko depopulacji przybrało na sile i dotyka coraz większą liczbę miast. Jak mówił ekspert, to już nie jest problem małych miast, ale także miast średniej wielkości.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Bartosz Brzyski (publicysta i politolog)

Data emisji: 4.08.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Prezydent Katowic podczas WUF: to właśnie burmistrzowie rządzą światem

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 14:09
- Ja się bardzo utożsamiam z tą tezą Benjamina Barbera, o tym, że to właśnie burmistrzowie rządzą światem. Tu nie chodzi o stricte rządzenie i tworzenie jakichś polityk, ale właśnie o rozwój naszych miast - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Krupa, prezydent Katowic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce będzie więcej miast. Sprawdź, które miejscowości otrzymają nowy status

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 17:46
Status miasta otrzymają m.in. Miękinia (woj. dolnośląskie), Jeżów (woj. łódzkie), Jadów (woj. mazowieckie) oraz Książ Wielki (woj. małopolskie). Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które zakłada, że od 1 stycznia 2023 r. Polska będzie miała w sumie o 15 miast więcej niż do tej pory. 
rozwiń zwiń