Polskie Radio
Section05
metropolia

Zwolennicy autonomii chcą stworzyć Śląską Partię Regionalną

Mamy konkretny i sprawdzony pomysł na samorządność na Górnym Śląsku i w całej Polsce – przekonywał w Katowicach lider Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) Jerzy Gorzelik, przemawiając do około tysiąca uczestników dorocznego, organizowanego od 11 lat, Marszu Autonomii. Ma powstać Śląska Partia Regionalna, by wziąć udział w wyborach do Sejmiku Woj. Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk POLSKA Jerzy Gorzelik metropolia

Jakie korzyści daje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła działalność z początkiem 2018 roku. Obejmuje 41 największych miastach Śląska i Zagłębia, w których mieszka ponad 2 mln 300 tys. mieszkańców. Jej powstanie było marzeniem samorządowców. A już od ponad 10 lat trwa dyskusja, w jaki sposób usprawnić współpracę pomiędzy gminami.
Zobacz więcej na temat:  Sylwia Zadrożna Europejski Kongres Gospodarczy metropolia Katowice

Macron - "koło bezpieczeństwa" czy "proeuropejskie centrum"?

- W drugiej turze jest antysystemowa Marine Le Pen i jest człowiek znikąd, koło bezpieczeństwa rzucone na wzburzone morze - mówił na antenie radiowej Jedynki Karol Karski (PiS). - Macron jest centrystą. Wreszcie we Francji pojawiło się centrum. Centrum racjonalne, proeuropejskie - stwierdził Adam Szejnfeld (PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Mądrzejewski Adam Szejnfeld Karol Karski metropolia program 500+ Anna Streżyńska wybory we Francji Emmanuel Macron

"Ustawa metropolitarna nie rozwiązuje żadnego z problemów"

– Legionowo od zawsze słynęło z sympatii politycznych w kierunku SLD i PO – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika Do Rzeczy. Odniósł się w ten sposób do wyników referendum, w którym mieszkańcy Legionowa wyrazili swoją niechęć do tego, by ich gminę przyłączono do metropolii warszawskiej. W audycji Wróżenie z faktów temat skomentował także  Marcin Celiński z magazynu Liberte!. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Legionowo referendum metropolia

Jest podpis prezydenta. Śląsk ma ustawę metropolitalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Samorządy aglomeracji śląskiej od lat domagały się tej ustawy argumentując, że pomoże rozwiązywać problemy związane np. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego. Czy duże związki miejskie są skazane na takie rozwiązania? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Tomasz Sławiński, urbanista.
Zobacz więcej na temat:  Śląsk Górny Śląsk Katowice metropolia samorząd