Polskie Radio
Section05
metropolia

Karpacz 2022 Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Michał Jaros: potrzeba ustawy o związkach metropolitalnych

- Jeśli w danej gminie jest zabudowa niska, to dlaczego w gminie obok ma być wyższa zabudowa? (...) To wymaga współpracy. Ta współpraca byłaby możliwa i powinna być możliwa w momencie, kiedy mielibyśmy ustawę o związkach metropolitalnych. Niestety jej nie mamy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Michał Jaros, odnosząc się do panelu dyskusyjnego dot. zrównoważonego rozwoju metropolii na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Karpacz 2022 Adrian Klarenbach POLSKA polityka metropolia aglomeracja samorząd

Zbliża się Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach. Głównym tematem: gospodarka cyfrowa w rzeczywistości pandemicznej

O wpływie gospodarki cyfrowej na świat dotknięty przez pandemię COVID-19, inteligentnych miastach oraz transformacji - dyskutować będą uczestnicy około 300 paneli i rozmów, które odbędą się podczas pięciodniowego (6-10 grudnia) Szczytu Cyfrowego ONZ-IGF 2021 w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konferencja ONZ Katowice cyfryzacja inteligentne miasta metropolia

Jakie korzyści daje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła działalność z początkiem 2018 roku. Obejmuje 41 największych miastach Śląska i Zagłębia, w których mieszka ponad 2 mln 300 tys. mieszkańców. Jej powstanie było marzeniem samorządowców. A już od ponad 10 lat trwa dyskusja, w jaki sposób usprawnić współpracę pomiędzy gminami.
Zobacz więcej na temat:  Sylwia Zadrożna Europejski Kongres Gospodarczy metropolia Katowice

Zwolennicy autonomii chcą stworzyć Śląską Partię Regionalną

Mamy konkretny i sprawdzony pomysł na samorządność na Górnym Śląsku i w całej Polsce – przekonywał w Katowicach lider Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) Jerzy Gorzelik, przemawiając do około tysiąca uczestników dorocznego, organizowanego od 11 lat, Marszu Autonomii. Ma powstać Śląska Partia Regionalna, by wziąć udział w wyborach do Sejmiku Woj. Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk POLSKA Jerzy Gorzelik metropolia

Macron - "koło bezpieczeństwa" czy "proeuropejskie centrum"?

- W drugiej turze jest antysystemowa Marine Le Pen i jest człowiek znikąd, koło bezpieczeństwa rzucone na wzburzone morze - mówił na antenie radiowej Jedynki Karol Karski (PiS). - Macron jest centrystą. Wreszcie we Francji pojawiło się centrum. Centrum racjonalne, proeuropejskie - stwierdził Adam Szejnfeld (PO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Mądrzejewski Adam Szejnfeld Karol Karski metropolia program 500+ Anna Streżyńska wybory we Francji Emmanuel Macron