Wokół książki Maryny Miklaszewskiej o procesie Szolema Szwarcbarda

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 18:58
- Najbardziej zależało jej na opisaniu procesu, który był fascynujący. Maryna szukała wszędzie. Zeznania wyszły drukiem i powoli były likwidowane, głównie za sprawą ambasady radzieckiej w Paryżu - tak o powstawaniu książki Maryny Miklaszewskiej pt. "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Petlury" opowiadał wdowiec po autorce Aleksander Chylak.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Maryna Miklaszewska, dziennikarka Polskiego Radia, bohemistka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej, zmarła 11 maja tego roku w wieku 75 lat. Urodziła się 4 stycznia 1947 roku. Ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1975-1976 była członkiem zespołu redakcyjnego "Płomyczka", a w latach 1977-1982 - redakcji literackiej Programu 3 Polskiego Radia. W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym Radiem "Solidarność". 

Dzieje Petlury na tle historycznym

Petlura, bez wątpienia filosemita, został przez opinię publiczną Francji uznany za organizatora pogromów żydowskich, o propagandę sowiecką, o to, dlaczego Szwarcbard nie poniósł żadnej kary za swą zbrodnię. - Bardzo lubiłem rozmowy z Maryną, dyskusje historyczne, często sprawy stosunków ukraińsko-polskich, ukraińsko-polskich, Rosja-Polska, stosunki z Niemcami - podkreślał Aleksander Chylak. - Teraz nie bardzo mam z kim rozmawiać na temat historii, niewiele osób historią się interesuje - skonkludował.


Posłuchaj
28:47 _PR2_AAC 2022_10_19-17-30-04- O wszyskim z kulturą - miklaszewska.mp3 Aleksander Chylak (wdowiec po Marynie Miklaszewskiej) i prof. Mirosław Szumiła o książce "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Petlury" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Petlura i Szwarcbard

Powieść ma dwóch bohaterów - to ataman Symon Petlura (ofiara) i Szolem Szwarcbard (morderca). Większość z nas o Petlurze wie tyle, że stał u boku Piłsudskiego w wojnie z bolszewikami. - Niewiele osób wie, co się działo z Petlurą po zakończeniu wojny z bolszewikami, gdy znalazł się na emigracji - mówił prof. Mirosław Szumiła (autor wstępu do książki"Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Petlury").

Czytaj także: 

Zaczynał jako socjalista

Nie wiemy też, z czego wyrósł Petlura. - Nie ma on w Polsce wydanej biografii i pojawia się epizodycznie jako sojusznik w roku 1920. Był młodszy o 12 lat od marszałka Piłsudskiego, ale są pewne zbieżności w ich drodze życiowej, karierze politycznej. Petlura też zaczynał jako mocno zaangażowany socjalista radykalny, a potem stopniowo przechodził na pozycje narodowe i niepodległościowe - wyjaśniał prof. Szumiła.

"Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Symona Petlury" w interpretacji Łukasza Lewandowskiego. POSŁUCHAJ >>>>


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Aleksander Chylak (wdowiec po Marynie Miklaszewskiej), prof. Mirosław Szumiła (autor wstępu do książki "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Petlury")

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 17.30

djr/kor

Czytaj także

Twórczość Maryny Miklaszewskiej i jej spojrzenie na współczesną Europę

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 09:19
Działaczka opozycji z okresu PRL, pisarka, dziennikarka, publicystka, a także tłumaczka. Na temat swojej działalności i twórczości Maryna Miklaszewska opowiedziała w audycji "Konfrontacje idei".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ustawianie kobiet w centrum uwagi było dla niej ważne". Merta o Magdalenie Samozwaniec

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 09:04
- Należała do wielbicieli brydża, ale książki, które mu poświęciła, są także o kobietach. Ustawianie kobiety w centrum uwagi było dla niej bardzo ważne - mówiła w Polskim Radiu 24 o Magdalenie Samozwaniec Magdalena Merta. - Mam osobiste wspomnienia z Magdaleną Samozwaniec, bo, bywała w domu moich rodziców, kiedy byłam dzieckiem - przyznała zaś Maryna Miklaszewska.
rozwiń zwiń