REKLAMA

Adam Makowicz: w czasach szkolnych byłem rebeliantem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 18:00
- Moje problemy ze szkołą pojawiły się w momencie, gdy zacząłem interesować się muzyką jazzową, która była wtedy na marginesie. Mówimy o przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Moi rodzice, i całe szkolnictwo muzyczne, byli bardzo negatywnie nastawieni, bo według oficjalnej propagandy jazz był muzyką amerykańskich imperialistów - mówił w Dwójce Adam Makowicz, kompozytor i wirtuoz fortepianu.
Adam Makowicz
Adam MakowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Legendarny jazzman doktorem honoris causa

28 listopada Adam Makowicz został wyróżniony tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk muzycznych Akademii Sztuki w Szczecinie. Po raz pierwszy w naszym kraju przyznano ten tytuł jazzmanowi.

- Gdy zapytano mnie, czy zgadzam się przyjąć ten tytuł, prawie spadłem z krzesła. Oczywiście się zgodziłem. Jest to wielkie wyróżnienie, w sensie dokonania czegoś. Wiem, czego dokonałem, ale ten tytuł pokazuje mi, że inni też to wiedzą - przyznał z satysfakcją legendarny jazzman.

Alternatywna ścieżka edukacji

Świeżo upieczony doktor honoris causa musiał być tym bardziej zaskoczony przyznanym tytułem, że okres edukacji szkolnej przebiegał u niego burzliwie. - Z powodu mojego zainteresowania jazzem w pewnym momencie czułem się poza społeczeństwem polskim. Byłem na marginesie, miałem tego świadomość i stwierdziłem, że skoro tak, to po co mi chodzić do szkoły. To tylko kwestia czasu kiedy mnie wyrzucą, a i tak nic się nie nauczę, gdyż cały czas idzie za mną opinia, że klasycznym pianistą nie będę. Szkoda mi było na to czasu - wspominał Adam Makowicz.

Gość Dwójki postanowił, że będzie uczył się sam. - W latach 60. zacząłem grywać z różnymi zespołami i wiedziałem jedno. Mianowicie, że powinienem wkręcać się w towarzystwo starszych muzyków, którzy więcej wiedzieli ode mnie, i nauczyć się od nich najwięcej, ile się da - tłumaczył.

Adam Makowicz był gościem audycji "O wszystkim z kulturą" tuż przed koncertem w Studiu S3 Polskiego Radia w ramach cyklu "Jazz.PL".


Posłuchaj
29:05 Dwójka OWZK 2.12.2022 MAKOWICZ.mp3 Rozmowa z Adamem Makowiczem, legendarnym jazzmanem, kompozytorem i wirtuozem fortepianu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Adam Makowicz jest autorem kompozycji na zespoły kameralne, ponad stu krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do filmów krótkometrażowych. W swoim repertuarze pianista posiada utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich, a także klasykę, szczególnie Chopina, którym, jak sam mówi, nasiąkł w młodości.

Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. W dyskografii obejmującej albumy niezwykle istotne dla polskiego i międzynarodowego jazzu ostatnią pozycją jest płyta z 2018 roku "Swinging Ivories", na której zarejestrowano recital Adama Makowicza w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Wersja winylowa tej płyty ukazała się w lutym 2019.

Bezprecedensowe pasmo sukcesów

Występując w USA, Adam Makowicz dzielił scenę m.in. z Bennym Goodmanem, Herbiem Hancockiem, Dizzym Gillespiem, Sarah Vaughan, Jackiem DeJohnettem czy Charliem Hadenem. Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA Makowicz wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana, co definitywnie zamknęło mu na kilka długich lat możliwość przyjazdu do kraju. Dopiero po 1989 roku mógł odwiedzić Polskę, do której przyjeżdża teraz regularnie.

Wśród dotychczasowych odznaczeń poprzedzających wyróżnienie tytułem doktora honoris causa można wymienić m.in. Komandorski Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż "Gloria Artis", Honorowe Obywatelstwa miast Ustronia i Rybnika, Honorowe Członkostwo ZAiKS, a w 2008 roku - z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej Polonii - pianistę zaliczono do zaszczytnego grona najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Adam Makowicz (kompozytor, pianista, jazzman)

Data emisji: 2.12.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor


Czytaj także

Adam Makowicz "SWINGING IVORIES" - album winylowy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 13:00
Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Premiera: 1 luty 2019
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Makowicz: muzyka potrzebuje dużo powietrza

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 09:45
- Płyty winylowe mają zupełnie inny dźwięk niż digitalowe. Przede wszystkim jest tam coś, co mógłbym nazwać ciepłem. Natomiast digitalowe nagrania są za czyste. Nikt nie słucha muzyki w kompletnej ciszy. Nie mówię już nawet o koncertach, ale w domu też jest ktoś, kto oddycha, zakaszle czy kichnie. Muzyka jest synchronizowana z życiem ludzkim - mówił w Dwójce znakomity jazzman.
rozwiń zwiń