Jacek Dziedzina: wiara jest rozumna i racjonalna

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 20:40
- Myślę, że kursy Alpha też to bardzo mocno pokazują, że wiara nie jest oparta tylko o emocje. One są bardzo ważne, ale wiara jest racjonalna. Dlatego nie mamy powodu, żeby obawiać się rzeczowych pytań. Bardzo podoba mi się przykład ewangelistów, którzy nie lukrowali życiorysu św. Piotra i innych apostołów. Robiąc często hagiografię z naszych świętych, zachowujemy się, jakbyśmy nie czytali ewangelii, która pokazuje świętych z krwi i kości - mówił w Dwójce Jacek Dziedzina, socjolog, dziennikarz i publicysta "Gościa Niedzielnego".
Coraz więcej osób chce brać udział w spotkaniach ewangelizacyjnych
Coraz więcej osób chce brać udział w spotkaniach ewangelizacyjnychFoto: shutterstock/Love You Stock

Z pogranicza socjologii i religii

Tych, którzy zdecydowali się na odejście z Kościoła, raczej trudno przekonać do zmiany decyzji. Kryzys wiary często wiąże się z się kryzysem współczesnego Kościoła. Jednak ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się kursy ewangelizacyjne. Mają one na celu zachęcenie do poszukiwania wiary i zgłębiania jej podstaw poprzez spotkania, wykłady i dyskusje.

- Nazwa "Alpha" ma dwa znaczenia. Pierwsze, podstawowe związane jest z pierwszą literą greckiego alfabetu. Czytać to należy w ten sposób, że Kościół powinien zacząć od podstaw. Z kolei w pisowni angielskiej jest skrótem od pięciu angielskich haseł. "A" - każdy może przyjść, "L" - nauka i śmiech, "P" - posiłek, "H" - pomoc jeden drugiemu i "A" - pytaj o wszystko, nie ma głupich pytań. To jest kurs, który polega na przekazaniu komuś, kto najczęściej niewiele wie o chrześcijaństwie, najważniejszych spraw wiary - tłumaczył Jacek Dziedzina.


Posłuchaj
28:40 Dwójka OWZK 22.12.2022.mp3 Kryzys w Kościele a nasilanie się zjawiska potrzeby poszukiwania wiary (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Jednym z popularnych kursów jest wywodząca się z tradycji protestanckiej Alpha. To cykl 10 spotkań, prezentujących przesłanie chrześcijaństwa w sposób przystępny i bez presji. Jest to miejsce, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia.

Alpha, choć przede wszystkim skierowana do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła, a chcieliby zaznajomić się z wiarą chrześcijańską, jest również odpowiednim miejscem dla chrześcijan, którzy pragną odświeżyć podstawy swojej wiary. To przyciąga różnorodną gamę gości, w tym ludzi w różnym wieku i o różnych poglądach. Niektórzy chcą rozpatrywać kwestie, czy Bóg istnieje, co dzieje się po śmierci, inni przychodzą podyskutować o jakichś szczególnych zagadnieniach, zrozumieć wiarę innych ludzi czy zgłębić sens życia. Nikt nie jest jednak zobowiązany do zabierania głosu, można również przyjść i wysłuchać innych. Uczestnictwo w Alpha jest bezpłatne.

[źródło: kursalpha.pl]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jacek Dziedzina (socjolog, dziennikarz, wydawca, autor książek i publicysta)

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 17.30

uk/pg/kor

Czytaj także

Prof. Roszkowski: powszechność Kościoła to nie jest jakaś misja cywilizacyjna lepszej i mądrzejszej Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:06
- Nie chodzi tylko o to że duchowni bronili m.in.: Indian przed kolonizatorami, ale o to że Dobra Nowina docierała do tych ludzi rzeczywiście jako Dobra Nowina a nie jako ideologia zachodnia. Szukałem nośnych przykładów które są tego ilustracją - mówi o swojej najnowszej książce "Historia Chrześcijaństwa" prof. Wojciech Roszkowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie w tradycji chrześcijańskiej i sztuce sakralnej

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 15:30
Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej, to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa i stanowi wyjątkowy czas dla wszystkich wierzących. Jak sztuka pokazuje Boże Narodzenie? Czy ogranicza się tylko do sztuki sakralnej?
rozwiń zwiń