Rusłan Szoszyn: "Andrzej Poczobut wpisze się w najnowszą historię Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 19:15
- Reżim Aleksandra Łukaszenki wciąż próbuje udawać, że nic się nie dzieje (...). W rzeczywistości dzieje się bardzo dużo złych rzeczy. Andrzej Poczobut został skazany na osiem lat łagrów - całkowicie niewinny człowiek. Na Białorusi, według oficjalnych danych obrońców praw człowieka, jest 1449 więźniów politycznych - mówił w Dwójce Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" i publicysta tygodnika "Plus Minus".
Akcja solidarnościowa z uwięzionym dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem - Białystok, 8 lutego br.
Akcja solidarnościowa z uwięzionym dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem - Białystok, 8 lutego br.Foto: PAP/Artur Reszko

Polski chargé d'affaires w białoruskim MSZ

Polski chargé d'affaires w Mińsku został dziś wezwany do białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. To reakcja na zawieszenie do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Przejście w Bobrownikach to jedno z dwóch otwartych do tej pory przejść na granicy z Białorusią, przez które odprawiane są tiry.

Polska zamknęła przejście graniczne w związku tym, że sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia. Działacz Związku Polaków na Białorusi został oskarżony przez reżim o "wzniecanie nienawiści" i "działanie na szkodę państwa, poprzez wzywanie do nakładania sankcji". 

Więzień polityczny

Zdaniem Rusłana Szoszyna zarzuty wobec Polaka są całkowicie nieprawdziwe. - Wszystko zostało zrobione w celu schwytania zakładnika w relacjach polsko-białoruskich. A tymczasem na Białorusi zamknięto dwie polskie szkoły. Funkcjonują, ale są całkowicie rosyjskojęzyczne - tłumaczył nasz gość.

- Spacyfikowano Związek Polaków na Białorusi, który owszem, działał nieuznawany, nigdy nie był mile widziany, ale przynajmniej od lat nie był brutalnie ruszany. Teraz prawie nie istnieje, działa w podziemiu - mówił dziennikarz. - Zniszczono kilka miejsc pamięci, niektóre polskie cmentarze zostały zrównane z ziemią koparką, tak jak robiono za czasów bolszewickich.

Posłuchaj
28:45 o wszystkim z kulturą Dwójka 9 luty 2023 17_30_04.mp3 Rusłan Szoszyn o relacjach polsko-białoruskich (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Rusłan Szoszyn regularnie publikuje artykuły, reportaże i wywiady na tematy społeczne, gospodarcze i polityczne dotyczące Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kaukazu i państw Azji Środkowej. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (Laboratorium Reportażu), pisze doktorat. Pochodzi z Białorusi, w wieku 18 lat musiał opuścić kraj z powodu zaangażowania w działalność opozycyjną wobec reżimu Łukaszenki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Rusłan Szoszyn (dziennikarz)

Data emisji: 9.02.2023

Godzina emisji: 17.30

mg/uk

Czytaj także

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja przedstawiła Ukrainie propozycję ws. Azowstalu. Rosja mówi "nie"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 18:18
W sobotę w wywiadzie dla Reutersa rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin przekazał, że "zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie ewakuacji drogą morską rannych żołnierzy i cywilów przebywających w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, które są regularnie ostrzeliwane przez siły rosyjskie". Moskwa nie zgodziła się na wykonanie tureckiego planu.
rozwiń zwiń