"Szczęście Mikołajka". Hołd złożony twórcom słynnej serii

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 18:00
Tematem tego wydania audycji "O wszystkim z kulturą" było "Szczęście Mikołajka" - film rysunkowy, który od niedawna można oglądać w kinach.
Szczęście Mikołajka - Ren Goscinny i Jean-Jacques Semp
"Szczęście Mikołajka" - René Goscinny i Jean-Jacques SempéFoto: Wydawnictwo Znak Emotikon/mat. pras.

Obraz opowiada o przygodach Mikołajka - słynnego bohatera komiksów i książek, które od kilkudziesięciu lat bawią i wzruszają kolejne pokolenia młodych czytelników na całym świecie.

Postać małego urwisa z Paryża stworzyli dwaj przyjaciele - pisarz i scenarzysta René Goscinny oraz rysownik Jean-Jacques Sempé. Animacja łączy przygody Mikołajka z biografiami jego twórców. Współscenarzystką filmu jest Anne Goscinny, córka zmarłego w 1977 roku René Gościnnego.


Posłuchaj
28:54 2023_03_14 17_29_48_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Szczęście Mikołajka" - hołd złożony twórcom słynnej serii (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

"Odo". Sówka o wyjątkowym podejściu do napotykanych wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 17:51
- Tym podejściem jest bezgraniczna wiara w swoją sprawczość i w to, że nie ma nic, czego on by nie był w stanie zrobić. W naszym serialu obserwujemy przezabawne sytuacje, w których Odo próbuje udowodnić, że wszystko jest możliwe, choć nie zawsze mu się to udaje - mówił w Dwójce Jakub Karwowski, współzałożyciel studia Letko i producent wykonawczy serialu animowanego "Odo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Krab" - nasz świat oczami małego skorupiaka

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 11:23
- Mocną stroną tego filmu jest przyjęcie punktu widzenia zwierzęcia i opowiedzenie historii z jego perspektywy. Wszystkie środki wyrazu, które zastosowaliśmy, żeby ten efekt wzmocnić, czyli ruchy kamery, dobór obiektywów, zaplanowanie ujęć, dźwięk, pozwalają na moment znaleźć się w głowie kraba - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Chmielewski, reżyser krótkometrażowego filmu animowanego pt. "Krab".
rozwiń zwiń