REKLAMA

"Airborne" - przez Tokio po Oscara? "Początkowo nie docierało to do mnie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 11:38
- W trakcie festiwalu miałem sen, że zajmuję ósme miejsce, a i tak obudziłem się szczęśliwy. Natomiast jak już wstałem i przeczytałem maila, że film może w przyszłym roku powalczyć o największą nagrodę w przemyśle filmowym, to wręcz spanikowałem, zacząłem krzyczeć i trząsłem się. Nie potrafiłem tego tak do końca przyjąć do świadomości - mówił w "Poranku Dwójki" Andrzej Jobczyk, reżyser "Airborne", najlepszej animacji Short Shorts Film Festival Asia w Tokio.
Airborne to opowieść o pasji, miłości i wojnie, która niszczy więzi (na zdjęciu kadr z filmu)
"Airborne" to opowieść o pasji, miłości i wojnie, która niszczy więzi (na zdjęciu kadr z filmu)Foto: materiały prom./studio Letko
  • Krótkometrażowy film animowany "Airborne" w reżyserii Andrzeja Jobczyka został wyprodukowany przez warszawskie studio Letko
  • Wygrana na Short Shorts Film Festival Asia pozwala polskiej produkcji ubiegać się o nominację do przyszłorocznych Oscarów

"Airborne" to historia osadzona w surrealistycznym świecie ożywionych, organicznych latających maszyn. Gdy pochłonięty walką wojskowy pilot traci swój cel, dochodzi do tragedii. Samolot rozbija się o koronę drzewa. To, co wydaje się końcem, otwiera nowy etap, a w miejscu katastrofy budzi się życie, którego przeznaczeniem będzie rozwikłanie zagadki swego pochodzenia.

[opis pochodzi od producenta filmu]

Dobre perspektywy na przyszłość 

Polska animacja po raz kolejny została doceniona na świecie. Wygrana w Tokio to podwójny sukces, ponieważ pozwala ubiegać się o nominację do przyszłorocznych Oscarów. Short Shorts Film Festival Asia jest bowiem festiwalem akredytowanym przez Amerykańską Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

- Bardzo się cieszę z tej nagrody. Myślę, że doda mi ona więcej pewności siebie, jeśli chodzi o tworzenie bardziej odważnych projektów - stwierdził Andrzej Jobczyk, który jest także autorem scenariusza siedmiominutowej animacji.

Zwiastun filmu "Airborne":

[KFF Sales&Promotion/Vimeo]

"Airborne" powstał w warszawskim studiu Letko, które specjalizuje się w animacji 2D. - Produkujemy zarówno komercyjne projekty typu seriale czy filmy pełnometrażowe dla dzieci, ale naszym celem jest też produkcja bardziej artystycznych filmów krótkometrażowych, jak właśnie "Airborne". Robimy to głównie z pasji, ale również po to, żeby spróbować powalczyć o tego Oscara - tłumaczyła Anna Głowik, producentka animacji.


Posłuchaj
12:26 letko.mp3 Reżyser Andrzej Jobczyk i Anna Głowik ze studia Letko o filmie animowanym "Airborne" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Andrzej Jobczyk (reżyser filmu animowanego "Airborne"), Anna Głowik (studio Letko) 

Data emisji: 4.07.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Julia Orlik - polska reżyserka, która podbija europejskie festiwale

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 14:15
"Jestem tutaj" to 15 minutowa etiuda filmowa Julii Orlik, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Krótkometrażowa animacja od roku podbija festiwale w Polsce i w Europie, a ostatnio zdobyła nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Animacji O!PLA i wyróżnienie na festiwalu ITFS w Stuttgardzie (Internationales Trickfilm Festivals Stuttgard).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chłopi" Doroty Kobieli - "Ten film będzie namalowany w stylu Młodej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 14:20
- To było duże wyzwanie, żeby zmieścić w kilkudziesięciu minutach filmu całą opowieść. Książka ma około 700 stron, nasz scenariusz ma ich 100. Dlatego musieliśmy podejmować trudne decyzje o pomijaniu wątków, które nie były ważne dla głównej historii. Nawet niektóre już nakręcone sceny wyrzucaliśmy. Przy takim rodzaju produkcji, gdzie każda klatka jest malowana, pojedyncza minuta filmu ma wielkie znaczenie - mówił w Dwójce Sean Bobbitt.
rozwiń zwiń