Przemoc – jej miejsce w cywilizacji i poza nią

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 18:00
Gościem dzisiejszej audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był prof. Michał Łuczewski, socjolog i psycholog, związany z pismem "44" i Uniwersytetem Warszawskim.
W audycji m.in. zastanawiać będziemy się, czy przemoc nie kryje się w kulturze
W audycji m.in. zastanawiać będziemy się, czy przemoc nie kryje się w kulturzeFoto: Kamil Zajaczkowski/Shutterstock

Przemoc – czym jest w cywilizacji i poza nią? Czy przemoc nie kryje się w kulturze? O powrocie przemocy i marzeniach o jej zniknięciu – Jakub Moroz rozmawiał w audycji z prof. Michałem Łuczewskim.

***

Michał Łuczewski (ur. 1979) - socjolog, psycholog, metodolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Autor książek "Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności" (2017), "Solidarność krok po kroku" (2015) i "Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej" (2012), za którą otrzymał Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera i Nagrodę im. Stanisława Ossowskiego.

Współautor kilku wydanych przez Ośrodek Myśli Patriotycznej książek, m.in. "Drogi do nowoczesności. Idea modernizacji w polskiej myśli politycznej" (2006), "Wolność i jej granice. Polskie dylematy" (2007), "Rzeczpospolita 1989-2009. Zwykłe państwo Polaków?" (2009), "Władza w polskiej tradycji politycznej. Idee i praktyka" (2010) i "Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności".

Związany z pismami "44/ Czterdzieści i Cztery. Magazyn Apokaliptyczny" oraz "Teologia Polityczna".

Posłuchaj
30:17 2023_10_19 17_28_56_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Przemoc – jej miejsce w cywilizacji i poza nią (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

*** 

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Moroz

Gość: prof. Michał Łuczewski (socjolog i psycholog, związany z pismem "44" i Uniwersytetem Warszawskim)

Data emisji: 19.10.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mgc

Czytaj także

Polacy w obliczu niebezpieczeństw. Prof. Łuczewski: rzadko zastanawiamy się czy możemy tworzyć reguły gry

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 18:06
- Jako Polska często odpowiadamy na to co już jest i rzadko jesteśmy podmiotowi. Rzadko zastanawiamy się też czy możemy tworzyć reguły gry. Warto patrzeć realistycznie na to kim jesteśmy. Nie jesteśmy mocarstwem, ale możemy sobie przypomnieć że jesteśmy dużym Europejskim krajem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Łuczewski, socjolog z UKSW i współorganizator Kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dzisiejsza szkoła podoła wyzwaniom przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 15:00
- Będziemy potrzebować za chwilę takiego modelu szkoły, który nauczy nas, jak znajdować pomysł na siebie. Postęp technologiczny prowadzi coraz bardziej do automatyzacji i robotyzacji i niedługo znajdziemy się w świecie, w którym praca będzie swego rodzaju wyjątkiem - mówił w Dwójce dr Mikołaj Marcela.
rozwiń zwiń