"Odprawa posłów greckich". Antoni Libera: uwspółcześniłem Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 18:00
- Gdybym wcześniej nie zajmował się tłumaczeniem klasyki, Sofoklesa, Szekspira, to nie wiem, czy bym się tego podjął. Przy okazji tamtych przekładów wypracowałem lekcję języka polskiego na tytanach literatury. Miałem przygotowany pewien idiom, którym mogłem się posłużyć - mówił w Dwójce Antoni Libera.
Antoni Libera opracował uwspółcześnioną wersję Odprawy posłów greckich
Antoni Libera opracował uwspółcześnioną wersję "Odprawy posłów greckich"Foto: Albert Zawada/PAP
  • W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o transkrypcji pierwszej polskiej tragedii - "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego - na współczesną polszczyznę.
  • Opowiedzieli o niej nasi goście: jej autor Antoni Libera i literaturoznawca prof. Paweł Stępień. 

Antoni Libera i uwspółcześniona wersja "Odprawy posłów greckich"

Znakomity tłumacz, reżyser i pisarz Antoni Libera podjął się karkołomnego i w obrębie polskiej literatury pionierskiego zadania i opracował uwspółcześnioną wersję "Odprawy posłów greckich". W zasadzie można pokusić się o stwierdzenie, że przetłumaczył znakomite dzieło Kochanowskiego z polskiego na polski, czyniąc je dostępnym dla współczesnych czytelników i widzów. - Na tę propozycję zareagowałem z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony wiadomo o co tam chodzi, a z drugiej jest inna składnia i sposób używania niektórych słów. Zdecydowałem się na ten eksperyment - stwierdził tłumacz.

Idiom tłumaczenia wypracowany na tytanach literatury

Mówił również o pracy nad transkrypcją. - Gdybym wcześniej nie zajmował się tłumaczeniem klasyki, Sofoklesa, Szekspira, to nie wiem, czy bym się tego podjął. Przy okazji tamtych przekładów wypracowałem lekcję języka polskiego na tytanach literatury. Miałem przygotowany pewien idiom, którym mogłem się posłużyć. Różnica wieku między Kochanowskim a Szekspirem jest niewielka, gdy w 1577 roku powstawała "Odprawa posłów greckich", to Szekspir miał 13 lat. Zaledwie 25 lat później napisał "Troilusa i Kresydę", które to dzieło ma wiele punktów wspólnych z dramatem Kochanowskiego, to ta sama epoka - zaznaczył Antoni Libera.

Posłuchaj
29:45 2023_11_10 17_29_06_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Odprawa posłów greckich". Antoni Libera: uwspółcześniłem Kochanowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

"Odprawa posłów greckich" to pierwsza humanistyczna i polityczna tragedia w języku polskim

Prof. Paweł Stępień przypomniał, że "Odprawa posłów greckich" to pierwsza humanistyczna i polityczna tragedia w języku polskim. - Prapremiera odbyła się w obecności króla Stefana Batorego, jego małżonki, dostojników, posłów i magnatów. Kochanowski przez swój dramat ma szansę przemówić do tych, którzy stoją na czele Rzeczypospolitej. W renesansie poeta był uważany za kogoś, kto ma prawo pouczać królów - stwierdził gość Dwójki.

Aby człowiek rządził się rozumem

Dodał, że Kochanowski niczym filozof przekazuje fundamentalne prawdy i nauki. - Dotyczą one każdego człowieka, nie tylko ludzi władających Rzecząpospolitą. Idzie o to, żeby człowiek rządził się rozumem, mając świadomość, że kosmos jest rozumnie urządzony. Tak to sobie wyobrażano, a Kochanowski przekonuje do tego, aby uniknąć nieszczęść, które opisuje jego dramat - mówił prof. Paweł Stępień.

***

"Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego to tragedia nawiązująca do form antycznych i  homeryckich wątków. 

- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Antoni Libera (tłumacz, reżyser, pisarz), prof. Paweł Stępień (literaturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 10.11.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Antoni Libera: tom "Najlepiej się nie urodzić" to mój rachunek sumienia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 18:00
- Te teksty powstały w ciągu ostatnich 10 lat, z nielicznymi wyjątkami. To jest jakieś podsumowanie ostatniej dekady, ale układałem te opowiadania jako rodzaj podsumowania mojego życia. Widzę, co było w nim ważnego, dokonałem rachunku sumienia - mówił w Dwójce Antoni Libera. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Nominowani w kategorii "Słowo"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 10:57
Ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach: "Obraz", "Słowo", "Muzyka" oraz "Idea". W "Kulturalnej Jedynce" zaprezentujemy sylwetki nominowanych do NMP w kategorii "Słowo" - Ernesta Brylla, Antoniego Libery oraz Krzysztofa Masłonia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 10:00
- Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń