Antoni Libera: z wiekiem inaczej podchodzimy do lektur

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 18:12
- Mnie się ten czas kojarzy z uzupełnianiem lektur zaniedbanych czy niedoczytanych kiedyś. To jest jedna metoda: wracać do lektur, które są ważne i patrzeć jak z biegiem czasu one zaczynają się mienić, zaczynają nam prezentować inne treści - mówił o podejściu do czytania w czasie kwarantanny pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera.
Audio
  • Literackie rekomendacje Antoniego Libery (Literackie Witaminy/Dwójka)
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: PR2

Ostatnie tygodnie tłumacz poświęcił na kolejne już podejście do przekładu wierszy Rainera Marii Rilkego. - To nie jest zwykła lektura, zrobienie nowego przekładu - zaznaczył gość programu. - Jest kilka wierszy Rilkego, które od lat za mną chodzą: "Zwiastowanie", dwie "Elegie", kilka "Sonetów do Orfeusza" i szczególnie wiersz "Orfeusz, Eurydyka, Hermes", do którego nawiązywał Herbert tytułem swojego tomu "Hermes, pies i gwiazda" - wymieniał Antoni Libera.

- Wiersze Rilkego są niezwykle trudne do tłumaczenia, kunsztowne, zwłaszcza sonety. A tak sobie marzyłem, że ułożę kilka wierszy po swojemu - przyznał tłumacz. - Kiedy zaczęła się kwarantanna, pomyślałem, że może to jest właśnie ten moment. Do "Zwiastowania" podchodziłem kilka razy w przeszłości i jednak mi to nie wyszło. A teraz jakoś wyszło - ocenił.

Lista lektur na czas kwarantanny wymieniana przez autora "Madame" jest długa. Wśród nich znalazła się klasyka, w którą w wolniejszej chwili, warto uzupełnić. - Bardzo cenię Conrada. Powieść, do której wracałem to jest "Zwycięstwo". Bardzo polecam. To jest połączenie dwóch pierwiastków - opowiadał pisarz. - Fantastyczna fabuła, która trzyma w napięciu, a jednocześnie to jest książka o bardzo głębokiej problematyce światopoglądowej i etycznej.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Antoni Libera (pisarz, tłumacz)

Data emisji: 15.05.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 05:50
Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
rozwiń zwiń