Wojciech Bonowicz: w życiu dużo zależy od tego, jak nastroimy się na jego przeżywanie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 19:51
- Jesteśmy instrumentami, które można nastroić albo w tonacji minorowej i wtedy gramy negatywne, ciemne i ciężkie melodie, albo możemy nastroić się tak, że jednak będziemy próbowali coś z siebie temu światu dać i zachwycić się nim także - mówił w Dwójce poeta Wojciech Bonowicz, autor książki "Dziennik pocieszenia".
Wojciech Bonowicz opowiedział o swej najnowszej książce Dziennik pocieszenia
Wojciech Bonowicz opowiedział o swej najnowszej książce "Dziennik pocieszenia"Foto: Michał Woźniak/East News
  • Wojciech Bonowicz jest poetą, publicystą i dziennikarzem. Jego najnowsza książka to "Dziennik pocieszenia".
  • Podstawą tego tomu są felietony drukowane przez autora w "Tygodniku Powszechnym" oraz wcześniej niepublikowane notatki.
  • Goszcząc w audycji "O wszystkim z kulturą" Wojciech Bonowicz mówił m.in. o tym, od jakiej czynności stara się rozpoczynać każdy dzień i skąd się wzięło jego zainteresowanie pszczelarstwem. 

"Czasami chodzi o to, żeby człowiek pozwolił sobie na radość, żeby zaufał owej nadziejności, z której wyrasta każda, nawet najdrobniejsza zmiana na lepsze. Nie powiem, jak to zrobić, sam popadam w zwątpienie i wydaje mi się, że nie ma sensu próbować. Ale widzę też, jak ozdrowieńcze bywają chwile, gdy człowiek pozwoli sobie na zaufanie" - pisze Wojciech Bonowicz w najnowszej książce "Dziennik pocieszenia".

Wojciech Bonowicz o tym, jak być człowiekiem nadziei

Podstawą tego tomu są felietony drukowane przez autora w "Tygodniku Powszechnym" oraz notatki nigdy wcześniej niepublikowane. Poeta, publicysta, dziennikarz w swojej książce stara się pomóc czytelnikom w czasach zamętu i niepokoju. Odwołując się do swoich doświadczeń z życia codziennego, do podróży, do czytanych książek - przede wszystkim tomów poezji - pisze o tym, jak żyć uważnie, nie popadać w rozpacz, lecz być człowiekiem nadziei.

- Ta książka jest trochę o tym, że samo nowe ustawienie perspektywy już coś w naszym życiu zmieni, będziemy już trochę inaczej postrzegać świat, innych ludzi i być może już samo to może dać nam pocieszenie. Bo często tym, co nas najbardziej wprawia w przygnębienie czy smutek jest przyzwyczajenie w obcowaniu ze światem - przekonywał Wojciech Bonowicz.

Jak żyć w zgodzie ze sobą?

Gość Dwójki zwracał uwagę na rozdźwięk między tym co ludzie często deklarują w różnego rodzaju ankietach a praktyką. - Na pytanie o najważniejsze wartości pojawiają się takie odpowiedzi jak rodzina, przyjaciele, relacje z innymi. Potem jednak, gdy przychodzi do codziennego życia, to tak jakby ta hierarchia wartości w ogóle nie działała. Inne rzeczy mają pierwszeństwo, natomiast tamto odstawiamy na jakiś inny moment - dowodził.

Tymczasem - jak stwierdził Wojciech Bonowicz - "to, jak przeżywamy życie w dużej mierze zależy od tego, jak się na to przeżywanie nastroimy".


Posłuchaj
25:57 Dwójka OWZK 23.02.2024.mp3 Pozwolić sobie na radość - spotkanie z Wojciechem Bonowiczem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta, dziennikarz)

Data emisji: 23.02.2024

Godz. emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

Wojciech Bonowicz: ta książka księdza Tischnera to refleksja nad życiem

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 10:00
- Wydarzenie to coś, czymś w jakiś sposób zostaliśmy obdarowani, a tytuł tej książki jest oczywiście wieloznaczny. Chodzi o najpowszechniejsze sytuacje życiowe, ale również o wielkie wydarzenia chrześcijaństwa, tu jest mowa o jednym i o drugim - mówił o książce "Miłość i inne wydarzenia" księdza Józefa Tischnera poeta i publicysta Wojciech Bonowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz: dramaty Wiesława Myśliwskiego to refleksja nad człowieczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 10:00
- W prozie Wiesław Myśliwski na ogół stosuje pewien zabieg. Rozmaite głosy są wchłaniane przez jeden, narrator jest medium dla wielu innych głosów. W dramatach mamy bezpośrednią konfrontację, to pozwala odtworzyć sytuacje, na których autorowi bardzo zależy. Bohaterowie językowo zmagają się ze sobą, określają wobec siebie - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz.
rozwiń zwiń