Piotr Rowicki o Barbarze Sadowskiej: nie była przykładną matką Polką

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 19:00
- Jej biografia była nieoczywista, nie był to przykładny obraz matki Polki i parę takich kontrowersyjnych scen w naszym przedstawieniu jest. Ale były osoby, które ją znały i potwierdziły, że faktycznie tak mogło być, że byliśmy bardzo blisko prawdy w tym, co pokazywaliśmy - mówił w Dwójce Piotr Rowicki, autor dramatu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej", nagrodzony na Festiwalu "Dwa Teatry".
Festiwal Dwa Teatry 2024 zakończył się 24 czerwca podczas uroczystej gali
Festiwal "Dwa Teatry" 2024 zakończył się 24 czerwca podczas uroczystej galiFoto: Sebastian Gołos/PR
  • Gościem audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był Piotr Rowicki.
  • Na zakończonym w poniedziałek 23. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry" 2024 w Sopocie został uhonorowany za dramat "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej".

Piotr Rowicki to prozaik, dramatopisarz, autor książek dla dzieci i kilkudziesięciu sztuk teatralnych, m.in.: "Chłopiec malowany", "Matki" "I będą święta", "Niewierni", "Piszczyk", "Tato nie wraca", "Biała siła, czarna pamięć". 

Teatr zaczął się od Słobodzianka

Swoją drogę artystyczną Piotr Rowicki rozpoczynał od poezji, potem pojawiła się proza, a teraz literat realizuje się głównie jako dramatopisarz.

- Po kilku wydanych książkach dostałem zaproszenie na warsztaty do Tadeusza Słobodzianka, to był rok 2007 czy 2008. Napisałem po tych warsztatach "Przylgnięcie" i później się tak już potoczyło, że od czasu do czasu jeszcze pisałem książki dla dzieci, ale teatr wypełnił moje życie całkowicie, tak że teraz piszę właściwie tylko dla teatru - opowiadał nasz gość.

Czytaj także:

Barbara Sadowska - postać nieoczywista

Nagrodzony ostatnio dramat "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" opowiada historię matki Grzegorza Przemyka, maturzysty, który zmarł po pobiciu przez milicję w 1983 roku.

- Jest pewna trudność w tworzeniu scenariuszy biograficznych, bo jest dużo osób, które pamiętają tych ludzi, są  członkowie rodziny. To jest ryzykowne - czy nie przedstawiamy kogoś w złym świetle; czy mamy do tego prawo? - mówił Piotr Rowicki. 

Jak dodał, taka właśnie sytuacja miała miejsce w przypadku Barbary Sadowskiej.

- Jej biografia była nieoczywista, nie był to przykładny obraz matki Polki i parę takich kontrowersyjnych scen w naszym przedstawieniu jest. Ale były osoby, które ją znały i potwierdziły, że faktycznie tak mogło być, że byliśmy bardzo blisko prawdy w tym, co pokazywaliśmy - mówił dramatopisarz.


Posłuchaj
26:26 Dwojka_owzk_2024_06_26-17-32-24.mp3 Piotr Rowicki o Barbarze Sadowskiej: nie była przykładną matką Polką

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Pilch

Gość: Piotr Rowicki (poeta, pisarz, dramaturg)

Data emisji: 26.06.2024

Godzina emisji: 17.30

mgc/wmkor

Czytaj także

"Dwa Teatry 2024". Anna Wieczur: w tym roku wiele słuchowisk opowiada o niedalekiej historii

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 16:21
- To bardzo trudne, żeby opowiadać o niedalekiej przeszłości w sposób nie tyle obiektywny, co wrażliwy i uczciwy. W przypadku tegorocznych słuchowisk to się natomiast pięknie udało - mówiła w Dwójkowej audycji specjalnej z Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie reżyserka Anna Wieczur, jurorka w konkursie słuchowisk dla dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa Teatry 2024". Mariusz Malec: "Podstolina" to również ukłon w stronę radia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 12:40
- Rok temu, na poprzednim festiwalu "Dwa Teatry", przedstawiliśmy "Podstolinę" widowni. To było czytanie aktorskie z udziałem widzów. Dzisiaj powtórzymy ten zabieg. Widownia stanie się częścią zupełnie innej historii - mówił w "Poranku Dwójki" nadawanym prosto z Sopotu Mariusz Malec, reżyser spektaklu "Podstolina", który bierze udział w konkursie telewizyjnym na festiwalu "Dwa Teatry 2024".
rozwiń zwiń