"Dwa Teatry 2024". Michał Zdunik: odbiór słuchowiska w takich warunkach może być odświeżający

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 18:00
- W teatrze widzimy reakcje publiczności, po spektaklu jest możliwość, żeby porozmawiać. W słuchowisku jesteśmy tylko my. To bardzo ciekawe patrzeć jak ludzie reagują, co im się podobało, a co nie. Zwykle nie mamy takiej gorącej reakcji, dlatego jest to tak cenne. W dodatku słuchanie słuchowiska w formie laboratoryjnej, jak tutaj, może być dla wielu bardzo odświeżające - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser dwóch słuchowisk prezentowanych na festiwalu "Dwa Teatry 2024".
Gospodyniami studia plenerowego na placu Zdrojowym w Sopocie podczas festiwalu Dwa Teatry były Małgorzata Szymankiewicz i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gospodyniami studia plenerowego na placu Zdrojowym w Sopocie podczas festiwalu "Dwa Teatry" były Małgorzata Szymankiewicz i Katarzyna Hagmajer-KwiatekFoto: Sebastian Gołos/PR
  • "Małe ojczyzny z wielką historią" to nazwa wakacyjnego cyklu, w którym odwiedzamy nieduże miejscowości o pięknej tradycji historycznej.
  • Zaczęliśmy od Sopotu, gdzie organizowany jest 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry".
  • To przede wszystkim konkurs na najlepsze słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.

Sopot co prawda jest popularnym i obleganym kurortem, ale jego niezwykłości mieszczą się na niewiele ponad 17 kilometrach kwadratowych. W pierwszej audycji z cyklu "Małe ojczyzny z wielką historią" zajrzeliśmy m.in. do Muzeum Sopotu, w którym od 21 czerwca można oglądać wystawę "Moda czasów romantyzmu w podróży i w kurorcie (1820-1850)". Naszym gościem była Joanna Regina Kowalska, kuratorka ekspozycji.

Kurort z bogatą historią i przystań festiwalu "Dwa Teatry"

Dzięki obecności dr. hab. Artura Nowaczewskiego - literaturoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego, pisarza i poety - poznaliśmy sopockie wątki literackie. Odwiedziliśmy też Goyki 3 Art Inkubator, sopockiego organizatora wielu wydarzeń kulturalnych. O działalności placówki opowiadali jej dyrektor Joanna Cichocka-Gula i pracownicy: Katarzyna Sobczak i Kamil Antoniuk.

O Dwójkowych słuchowiskach i nie tylko

Nade wszystko jednak spotkaliśmy się z twórcami radiowego i telewizyjnego teatru, którzy przybyli na festiwal "Dwa Teatry" (22-24.06). Byli to: 

  • Michał Zdunik - reżyser i autor scenariusza słuchowiska "Głosy ciemności" inspirowanego twórczością Jerzego Nowosielskiego, które otworzyło tegoroczne prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych dla dorosłych. Oprócz produkcji Polskiego Radia Białystok Michał Zdunik przyjechał do Sopotu z jeszcze jednym słuchowiskiem - Dwójkowym "Matka odchodzi" według poezji Tadeusza Różewicza.
  • Szymon Kuśmider i Dariusz Błaszczyk (słuchowisko "Pan Geldhab).
  • Michał Kotański, dyrektor Teatru Telewizji.

Andrzej Mularczyk - na zawsze we wspomnieniach

Wraz z Andrzejem Brzoską, cenionym reżyserem dźwięku, wspominaliśmy również wielkiego twórcę polskiego teatru radiowego - Andrzeja Mularczyka, o którego śmierci dowiedzieliśmy się w dniu inauguracji sopockiej imprezy. 


Posłuchaj
78:44 dwójka na miejscu 22.06.2024.mp3 Studio plenerowe na festiwalu "Dwa Teatry 2024" w Sopocie (Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią) 

Festiwal "Dwa Teatry" to święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W tym roku odbędzie się już po raz 23. Po trzech latach przerwy festiwal wraca do korzeni i znów gości w Sopocie. 

 

"Dwa Teatry" są konkursem słuchowisk oraz spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w poprzedzającym sezonie. Poznaliśmy już laureatów Wielkiej Nagrody 23. festiwalu. Są to: aktorka Joanna Szczepkowska i aktor Adam Ferency. Laureatami Nagrody 70-lecia Telewizji Polskiej zostali: reżyserka Olga Lipińska i reżyser Jerzy Antczak

 

Natomiast laureatów konkursu słuchowisk i spektakli poznamy w poniedziałek wieczorem.

 

Wstęp na większość wydarzeń będzie bezpłatny.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Małe ojczyzny z wielką historią

Prowadziły: Małgorzata Szymankiewicz i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 22.06.2024

Godz. emisji: 15.00

pg/rk 

Czytaj także

Sopockie drzwi do teatru wyobraźni. Historia Festiwalu "Dwa Teatry” ma już 23 lata

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 08:55
Pierwsza edycja tego teatralnego święta wystartowała 1 czerwca 2001 roku. Organizatorami byli Polskie Radio i Polska Telewizja, a także gospodarz – miasto Sopot. Raz w roku jury i publiczność wybierają najlepsze radiowe i telewizyjne spektakle teatralne. W ciągu mijających lat na "Dwóch Teatrach” pojawiło się tysiące spektakli, aktorów i najważniejszych ludzi polskiego teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Szczepkowska i Adam Ferency – laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 20:55
Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" to największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego. Przyznawana jest bowiem za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Statuetka wręczana jest od 2006 roku. Do tej pory otrzymało ją 28 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. Joanna Szczepkowska i Adam Ferency to kolejni wielcy, którzy dołączyli do tego grona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry 2024" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 07:00
Najlepsze słuchowiska radiowe, wybitne spektakle telewizyjne i spotkania z twórcami, a poza tym m.in. "Matysiakowie" i "Ferdydurke" na żywo - to tylko część propozycji w ramach wielkiego święta teatru, które po trzech latach wraca do Sopotu! W dniach 22-24 czerwca odbywa się tam jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku - Festiwal "Dwa Teatry". Zapraszamy na relacje i audycje specjalne w radiowej Dwójce!
rozwiń zwiń