Erwin Axer. Reżyser na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 20:00
– Gdy zobaczyłam "Szklaną menażerię" w reżyserii Axera, pomyślałam, że marzeniem mojego życia jest, by być w takim teatrze – mówiła aktorka Joanna Szczepkowska.
Audio
  • Erwin Axer. Reżyser na całe życie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Erwin Axer
Erwin AxerFoto: PAP/CAF/Barącz

1 stycznia minęło sto lat od dnia urodzin Erwina Axera, jednego z największych reżyserów polskiego teatru XX wieku. 23 stycznia w warszawskiej galerii Kordegarda otwarto wystawę poświęconą temu artyście, zaś w Dwójce rozmawialiśmy o tym, jakim człowiekiem, artystą i nauczycielem był legendarny dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie.

O twórcy opowiadali reżyser Artur Tyszkiewicz, który u progu swojej zawodowej drogi dwukrotnie był asystentem Erwina Axera, a także współpracujące z nim niegdyś aktorki Joanna Szczepkowska i Marta Lipińska, dla której debiut w reżyserowanych przez artystę "Trzech siostrach" (1963) stał się "naznaczeniem na całe życie".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Joanna Szczepkowska (aktorka), Marta Lipińska (aktorka), Artur Tyszkiewicz (reżyser)

Data emisji: 23.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/ab

Czytaj także

"Powidoki" - artystyczne przesłanie Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 20:00
- On tym filmem chciał pokazać, że sztuka usprawiedliwia wszystko, co w życiu jest, że ona zbawia - mówił w Dwójce o ostatnim filmie Andrzeja Wajdy krytyk Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Jakub Kolski: trudne rozmowy w lesie o 4 rano

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 19:00
- To było to miejsce i ta pora, w której główny bohater, trochę przypominający mnie, uciekał od świata, domagał się agresywnej rozmowy z samym sobą - tłumaczył znany reżyser tytuł swojego najnowszego filmu "Las, 4 rano".
rozwiń zwiń