Maciej Englert: jedyną wadą Krzysztofa Zaleskiego była niecierpliwość

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:00
- Był człowiekiem teatru bardzo skrupulatnym. Tak długo oglądał swoje przedstawienie i tak długo je poprawiał, że w końcu zaczynał je skracać, bo tracił cierpliwość do dalszych zmian – mówił w Dwójce znany reżyser.
Audio
  • Teatralne dziedzictwo Krzysztofa Zaleskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Krzysztof Zaleski
Krzysztof ZaleskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Krzysztof Zaleski 1200.jpg
Krzysztof Zaleski. Wspomnienia byłego dyrektora Dwójki

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o spektaklach Krzysztofa Zaleskiego, które w znaczący sposób zapisały się w historii polskiego teatru. Ten znakomity reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny, a także dyrektor radiowej Dwójki i Teatru Polskiego Radia obchodziłby 3 września 70. urodziny. W okresie studenckim pretendował do katedry naukowej w Instytucie Badań Literackich, jednak dość wcześnie wraz z przyjaciółmi stworzył spektakl, który znacząco zmienił jego plany. - Krzysztof na pewno trafiłby do teatru, bo nie miał temperamentu historyka literatury. Nudziło go to, a teatr bardzo szybko okazał się jego żywiołem - wspominał znakomitego reżysera Adam Ferency.

"Ślub" Witolda Gombrowicza, którym Zaleski debiutował w Kole Naukowym warszawskiej PWST w 1974 roku, zachwycił krytykę, choć był spektaklem studenckim. "W Gombrowiczu fascynowało mnie wykorzenienie, to że on nie może się zidentyfikować ze swoją przeszłością. Ja podobny miałem problem, o tym, starałem się opowiedzieć, że właściwie nie wiedziałem, kim jestem. (…) Dość wcześnie fascynował mnie »Ślub«, swoista parafraza »Hamleta«, jako tekst o kimś, kto poszukuje swojej tożsamości, kto przychodzi do swojego domu i tam już nie ma ojca i matki, tylko jacyś ludzie, którzy są karykaturami ojca i matki. Cały ten świat jest zepsuty i on stara się w tym świecie wywołać jakiś porządek" – tak po latach reżyser wspominał swoją fascynację "Ślubem".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej teatralnej działalności Krzysztofa Zaleskiego.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Maciej Englert (reżyser), Adam Ferency (aktor)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 17.30 

mko

Czytaj także

Co przynosi "Niespodzianka"? Ruszył cykl "Polski w Dwójce"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 19:00
- Ten dramat stanowi przełomowy moment w twórczości Karola Huberta Rostworowskiego - przypominała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, opowiadając o "Niespodziance", która zainicjowała cykl "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Sławomir Mrożek znaczy dziś dla teatru?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 16:50
15 sierpnia minęło 5 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów, a także prozaika i rysownika. W audycji zastanowialiśmy się, jak współcześnie odbierana jest jego twórczość.
rozwiń zwiń