"Czarna Pantera". Przełom w traktowaniu komiksu filmowego?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 20:12
- Po raz pierwszy mieliśmy ekranizację komiksu walczącą o Oscara dla najlepszego filmu. To duża rzecz, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że "Czarna Pantera" była fenomenem społeczno-kulturowym - mówił w Dwójce Łukasz Muszyński z serwisu Filmweb.pl.
Audio
  • O miejscu komiksu we współczesnym kinie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Komiksową opowieść o Czarnej Panterze zekranizował Ryan Coogler. Polska premiera filmu odbyła się 14 lutego 2018 roku
Komiksową opowieść o Czarnej Panterze zekranizował Ryan Coogler. Polska premiera filmu odbyła się 14 lutego 2018 rokuFoto: Sarunyu L / Shutterstock.com

Decyzja Amerykańskiej Akademii Filmowej o nominowaniu "Czarnej Pantery" w najważniejszej kategorii podzieliła środowisko. Część była tym faktem oburzona, inni podkreślali, że to należne temu gatunkowi dostrzeżenie gigantycznej ewolucji jaką przeszedł na przestrzeni ostatnich lat - od infantylnych opowieści dla nastolatków do dorosłego mrocznego kina z niejednoznacznym przekazem.

Sebastian Smoliński, krytyk filmowy i amerykanista, dostrzega w całej sprawie jeszcze jeden aspekt: - W ostatnich latach widzieliśmy jak szczyty box office rozchodzą się z nominacjami oscarowymi. To znaczy czasem wygrywały filmy popularne, ale nigdy takie, które dyktowały pierwszą dziesiątkę zestawienia. Przynajmniej w ostatnich latach. O ile wcześniej film z pierwszego miejsca box office mógł zdobyć Oscara, jak "Ojciec chrzestny", "Titanic" czy "Władca pierścieni", to w ostatnich dziesięciu latach właśnie ekranizacje komiksowe zdobywają wielką widownię, a nie ma to odzwierciedlenia w Oscarach. Może stąd pomysł, żeby jakoś załatać tę dziurę nominacją dla "Czarnej pantery".

Na czym polega fenomen tego filmu? Czy komiks to współczesne kino moralnego niepokoju? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Goście: Łukasz Muszyński (dzienikarz filmowy), Szymon Holcman (wydawca komiksów, Kultura Gniewu, filmoznawca), Sebastian Smoliński (krytyk filmowy i amerykanista)

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 17.30

pg/gs

Czytaj także

Satrapi o mężczyźnie, który słuchał kota i psa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 18:00
- W tym filmie kompletnie znika charakterystyczny dla Satrapi kontekst irański, ale w sposobie narracji pozostaje ona sobą - mówił o obrazie "Głosy" Krzysztof Kwiatkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad 2000 kadrów z życia Mariana Marzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 18:00
Gościem "Wybieram Dwójkę" był reżyser i scenarzysta Marian Marzyński, z którym rozmawialiśmy o jego nowej książce zatytułowanej "Kino-ja. Życie w kadrach filmowych".
rozwiń zwiń