Nagroda im. Marka Nowakowskiego. Wojciech Kudyba: interesuje mnie los szarych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 19:50
- Nie cierpię pogardy wobec kogokolwiek. Jest to coś, co mnie jako pisarza z jednej strony frustrowało, a z drugiej – interesowało. To znaczy chęć oddania sprawiedliwości tym, którzy są szarzy, których może nie widzimy w mediach ani na Facebooku, ale oni mają swoją własną opowieść. I ta opowieść jest interesująca, warta pokazania – mówił tegoroczny laureat Nagrody im. Marka Nowakowskiego.
Wojciech Kudyba
Wojciech KudybaFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
27:49 Dwójka 18.05.2021 OWZK.mp3 Rozmowa z Wojciechem Kudybą, tegorocznym laureatem Nagrody im. Marka Nowakowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
nagroda nowakowskiego logo 1200.jpg
Wojciech Kudyba laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Kapituła przyznała nagrodę Wojciechowi Kudybie za zbiór opowiadań "I co dalej?". Poeta, krytyk literacki, od jakiegoś czasu także prozaik doceniony został przez jury za "konsekwencję i oryginalność, z jaką pisarz portretuje współczesnych, zwykle przeciętnych bohaterów, których głos wybrzmiewa w nagrodzonym tomie doniośle i przejmująco".

Nagrodzony tom to piąta książka prozatorska Wojciecha Kudyby. Wcześniej był on cenionym autorem poezji. - To przejście od poezji do prozy to w jakimś sensie był gest samobójczy. Miałem swoich czytelników i mogłem się spodziewać, że ich stracę. Nie miałem za to żadnych czytelników jako prozaik i mogłem się spodziewać, że ich nie zyskam - tłumaczył.

i co dalej 1200.jpg
"Kudyba pochyla się nad bohaterami, którzy gorzej sobie radzą"

Powodem zmiany języka, jak sam przyznał, był "rodzaj dojrzewania, a nawet wstrząsu". - Byłem outsiderem, indywidualistą, trochę też wychowywałem się w latach 90. w takiej narracji o końcu historii. Dałem się temu omotać, a potem coś autentycznego, co stało się w Polsce w 2010 roku sprawiło, że uznałem, że tak dalej już nie mogę. Szukałem nowego języka, który mógłby udźwignąć pewien rodzaj wrażliwości społecznej, który się we mnie obudził. Stąd proza - podkreślał Wojciech Kudyba.

W ubiegłym latach Nagrodę im. Marka Nowakowskiego otrzymali: Wojciech Chmielewski, Paweł SołtysRafał Wojasiński i Marta Kwaśnicka. Tegoroczny laureat opowiadał w audycji m.in. o swojej ulubionej książce patrona Nagrody, o bohaterach swoich opowiadań oraz o tym, dlaczego - nie mieszkając w Warszawie - tu właśnie szuka sytuacji, ludzi i miejsc dla swojej prozy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Wojciech Kudyba (poeta, prozaik, krytyk literacki, historyk literatury, wykładowca, laureat Nagrody im. M. Nowakowskiego 2021)

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Młodzieńcza twórczość Sándora Máraiego. "Widać tam wizjonerskie wyczucie"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:00
- To, co przyświecało mi w budowaniu tego domu, to pokazanie pierwszych sygnałów, że powstanie coś ważnego u Máraiego. A z drugiej strony chciałam pokazać też to, co z różnych względów już się nie pojawiło w twórczości Węgra - mówiła w Dwójce tłumaczka Irena Makarewicz o młodzieńczych opowiadaniach Sándora Máraiego "Stara miłość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jezioro Dargin". Spojrzenie z perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 20:35
- Piszę o ludziach, których widzę na co dzień i przebywam z nimi. To mi się wydaje kluczem, żeby pisać o tym, co się wie, zna i czuje. A nie wymyślać - w audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z pisarzem Wojciechem Chmielewskim, z którym rozmawialiśmy o jego najnowszej powieści zatytułowanej "Jezioro Dargin".
rozwiń zwiń