REKLAMA

Nagroda im. K. Zaleskiego za "Spalenie Joanny" - obraz dramatów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 18:30
- Wydawało mi się, że ta sprawa jest wehikułem, przez który można pokazać to, co się dzieje z nami po '89 roku. Co próbowaliśmy zrobić z naszą historią - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Magdalena Miecznicka, laureatka Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

  • Magdalena Miecznicka i Łukasz Lewandowski laureatami Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego za spektakl "Spalenie Joanny".
  • Sztuka dotyka problemu "dzikiej reprywatyzacji" w Warszawie.
  • Magdalena Miecznicka opowiedziała historię wielu ludzi naszej części Europy.

Nagrody im. K. Zaleskiego przyznawane od 2009 roku, do niedawna podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", są wyróżnieniami za "twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności". Za takie dzieło zostało uznane słuchowisko "Spalenie Joanny" autorstwa Magdaleny Miecznickiej, w reżyserii Łukasza Lewandowskiego, którego premiera odbyła się na antenie radiowej Dwójki w 2019 roku.

Jest to sztuka przedstawiająca problem "dzikiej reprywatyzacji" w Warszawie oraz brutalnych metod działania oszustów i krzywdy bezbronnych lokatorów.

Wystąpili w nim: Stanisława Celińska, Joanna Jeżewska (jako tytułowa Joanna), Paweł Ciołkosz, Kamil Pruban, Zbigniew Konopka, Adam Bauman, Monika Pikuła, Waldemar Barwiński oraz Katarzyna Herman.

Więcej o słuchowisku "Spalenie Joanny" przeczytasz - TUTAJ

Dramaty powojennej i postkomunistycznej historii

Sztuka jest umocowana we współczesności i dotyka jej realnych, dramatycznych problemów. Takim jest także bolesna sprawa reprywatyzacji warszawskich kamienic, która zakorzeniona w historii, pokazuje szeroką perspektywę problemów, z jakimi po wojnie boryka się nasza część Europy. - To jest efekt złożonej historii naszego kraju i tego, że z powodu różnych przewrotów ustrojowych i wojen własność prywatna nie była święta - tłumaczyła Magdalena Miecznicka. - Sprawa Jolanty Brzeskiej w sposób tragiczny pokazała, co się może stać, kiedy próbujemy wrócić historię. Kiedy niektórzy próbują wykorzystywać piękne słowa i ideały do bardzo brudnej gry.

Historia z okien mieszkania

Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nie jest ściśle realistyczne, zawiera wiele elementów groteski czy absurdu, ale nie odchodzi daleko od faktów. - Śledziłam historię spalenia Jolanty Brzeskiej i całą tę historię reprywatyzacji, która była mi bardzo bliska. Sama jestem warszawianką, mieszkałam wtedy na Mokotowie, czyli tam, gdzie mieszkała też Jolanta Brzeska - opowiadała. - Jej ojciec odbudowywał tę kamienicę i ludzie z tego tytułu dostawali mieszkania lokatorskie i byli tam dziesięciolecia. 

Posłuchaj
24:44 O wszystkim z kulturą Dwójka 4 styczeń 2022 17_29_15.mp3 Rozmowa z laureatami Nagrody im. K. Zaleskiego o słuchowisku "Spalenie Joanny" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

O spektaklu opowiadał także jego reżyser Łukasz Lewandowski.

***

Wręczenie Nagród im. Krzysztofa Zaleskiego odbyło się 29 grudnia 2021 r. w siedzibie Polskiego Radia, w Studiu im. Władysława Szpilmana. Reżyser Krzysztof Zaleski był wybitnym przedstawicielem pokolenia "młodych, zdolnych" z przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Od końca studiów był związany z warszawskim Teatrem Współczesnym. Współpracował też z Teatrem Telewizji, Teatrem Powszechnym, Teatrem Współczesnym, Teatrem Ateneum w Warszawie oraz Teatrem Wybrzeże. Wykładał w warszawskiej PWST, a w latach 1987-1990 był prodziekanem Wydziału Reżyserskiego. Od 2006 roku pełnił funkcję dyrektora Teatru Polskiego Radia, a od 2007 roku - dyrektora i redaktora naczelnego Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka (autorka sztuki "Spalenie Joanny"), Łukasz Lewandowski (reżyser spektaklu "Spalenie Joanny")

Data emisji: 4.01.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Wielki Splendor. Laureat Jarosław Gajewski i Teatr Wyobraźni [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 18:45
- Nasza codzienna droga dokonuje się pod górę, pod wiatr, czasem w mróz i raczej ranimy sobie nogi, niż mamy pewny krok. I nagle taka nagroda mówi: tak, to jest dobra droga, dobrze pan idzie, proszę dalej! - opowiadał w Dwójce Jarosław Gajewski, do którego rąk trafił Wielki Splendor, wyróżnienie przyznawane przez Teatr Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miłogost Reczek był w stanie naśladować każdego"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 17:53
- Cholernie zazdrościłem mu talentu parodystycznego. Właściwie był w stanie naśladować każdego, kogo tylko chciał - mówił w Dwójce o zmarłym koledze aktorze Krzysztof Kuliński. Miłogost Reczek od kilku lat zmagał się z chorobą. Odszedł we wtorek (14.12) w wieku 60 lat.
rozwiń zwiń