Polskie Radio
Section05
reprywatyzacja

Piotr Gliński: do kin wchodzi dzisiaj bardzo ważny film "Lokatorka"

10 lat po tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej na ekrany kin wchodzi oparty na jej historii film "Lokatorka", ukazujący mechanizm działania mafii reprywatyzacyjnej. "Do kin wchodzi dzisiaj bardzo ważny film »Lokatorka«. Prawie 3 mln z 6 mln budżetu filmu pochodzi ze środków publicznych - dotacji PISF oraz mechanizmu zachęt audiowizualnych" - przypomniał w piątek na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego FILM Jolanta Brzeska kino reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Warszawa

Afera reprywatyzacyjna. Śpiewak: mam wrażenie, że sądy po tym sprzątają

- Afera reprywatyzacyjna to w pewnym momencie afera prawników - notariuszy, sędziów, adwokatów, radców prawnych. Z drugiej strony, mam wrażenie, że jest to próba politycznej nagonki, tak aby tę aferę sprowadzić do wymysłu szalonych aktywistów - powiedział w audycji "Trójkowy komentarz dnia" Jan Śpiewak, socjolog, aktywista.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna sądownictwo Jan Śpiewak Bartłomiej Graczak

Prokuratura złożyła wniosek o przedłużenie aresztu dla Michała S. Jest podejrzany o dokonywanie oszustw ws. spadków

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła wniosek o przedłużenie aresztu dla Michała S., jednego z podejrzanych w nowym wątku śledztwa dot. nieprawidłowości w reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. S. został zatrzymany w czerwcu tego roku wraz z czterema innym osobami podejrzanymi o dokonywanie oszustw przed sądami spadkowymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo regiony Wrocław dolnośląskie zatrzymanie policja policja polska reprywatyzacja spadek

"Państwo praworządne powinno wprowadzić instytucję przedawnienia". Prof. Gontarski o k.p.a.

- Wynaturzeniem było, że w k.p.a., w sprawach administracyjnych, nie mieliśmy przedawnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, prawnik, były pełnomocnik rządu RP przed TSUE i rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. - Zasada pewności prawa nakazuje, by państwo praworządne w swoich kodeksach wprowadziło instytucję przedawnienia - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel prawo reprywatyzacja legislacja

Szef Kancelarii Premiera o oskarżeniach ze strony Izraela

- Wypowiedzi dotyczące działań, które można by określić nie tylko jako antysemickie, ale nawet nieprzychylne Izraelowi, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i na pewno nie będzie zgody na szkalowanie dobrego imienia Polski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael dyplomacja polityka reprywatyzacja historia Polski Żydzi Holokaust Michał Dworczyk Katarzyna Gójska

"Obliczone na użytek wewnętrzny". Prof. Kleiber o słowach szefa MSZ Izraela

- Jestem świadomy złożoności tej sprawy, która jest wywoływana wewnętrznymi sprawami państwa izraelskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze", komentując pretensje władz Izraela do władz Polski. - Należy przeczekać okres nerwowości i za jakiś czas powinny zostać podjęte próby kontaktów na najwyższym szczeblu - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Kleiber Piotr Wąż ŚWIAT Izrael reprywatyzacja

"Tysiące ludzi może odetchnąć w spokoju". Politycy dziękują prezydentowi za podpis przy nowelizacji k.p.a.

Prezydent podpisał nowelizację k.p.a. Decyzji pogratulowali mu m.in. Patryk Jaki, Sebastian Kaleta i Jan Śpiewak. "Mieli nas za wariatów. Dzisiaj mamy ustawę", "Środowiska lokatorskie i walczące patologiami reprywatyzacji są na pewno dziś z Pana dumne" - napisali w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta Andrzej Duda reprywatyzacja Patryk Jaki Jan Śpiewak ustawa

"Kończy okres chaosu". Prezydent podpisał nowelizację k.p.a.

Nowelizacja dotyczy zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości. Przepisy przyjęte przez Sejm przewidują, że nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej w tym zakresie, nawet wydanej z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Z mocy prawa mają też być umarzane wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja II wojna światowa Żydzi odszkodowanie prezydent Andrzej Duda POLSKA Izrael