Prof. Jacek Czaputowicz: wojna na Ukrainie to obrona napadniętego kraju

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 18:00
- Koncepcja wojny sprawiedliwej odwołuje się do świętego Augustyna. Sama w sobie wojna jest złem, ale trzeba bronić napadniętego - mówił w Dwójce prof. Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych RP.
Prof. Jacek Czaputowicz
Prof. Jacek CzaputowiczFoto: Shutterstock/paparazzza

Gościem Michała Szułdrzyńskiego był prof. Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych RP. W audycji m.in. padła odpowiedź na pytanie jak zmienia się pojęcie "wojny sprawiedliwej" na przykładzie podejścia do wojny na Ukrainie.

Jacek Czaputowicz to politolog, nauczyciel akademicki i urzędnik państwowy, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Ruchu Wolność i Pokój.

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych od 1990 r. Od 2008 do 2012 r. był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Autor ponad 100 artykułów i monografii naukowych.

Minister spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (2018-2020). Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, doktorem nauk politycznych (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego).

Absolwent podyplomowych studiów m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim. Został kierownikiem Zakładu Metodologii Badań Europejskich Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz członkiem Rady Naukowej instytutu. Wykładał także w Collegium Civitas, Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu. 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Posłuchaj
29:35 2022_07_07 17_29_51_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Prof. Jacek Czaputowicz: wojna na Ukrainie to obrona napadniętego kraju (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: prof. Jacek Czaputowicz (politolog, nauczyciel akademicki, były minister spraw zagranicznych RP)

Data emisji: 7.07.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Wizyta Bidena w Europie. Czaputowicz: jest to demonstracja zobowiązań do obrony sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 09:39
– Głównym celem wizyty Joe Bidena w Europie jest utrzymanie jedności Zachodu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń