Polskie Radio
Section05
Joe Biden w Polsce

Tusk zabiegał o spotkanie z Bidenem. Semka: Amerykanie wybrali zgrabne rozwiązanie

- Być może chodziło o to, aby nie antagonizować PiS, że Rafał Trzaskowski jest młodszy i bardziej przyszłościowy? Niewykluczone jednak, że administracja USA pamięta niepoważne zachowania Donalda Tuska. Przy okazji jednego ze szczytów NATO opublikował on zdjęcie, na którym stoi za plecami Donalda Trumpa i wbija mu palce w plecy, jakby miał pistolet - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Do Rzeczy" Piotr Semka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Joe Biden Joe Biden w Polsce Donald Tusk

Joe Biden w Polsce – podsumowanie. Audycja specjalna w Trójce

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce dobiegła końca. W podsumowującej to wydarzenie specjalnej audycji Trójki podjęliśmy się próby jego analizy oraz oceny deklaracji i słów prezydenta USA. W dwugodzinnym programie rozmawialiśmy także o bezpośredniej przyczynie przyjazdu Joe Bidena, czyli wojnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Joe Biden w Polsce Joe Biden Stany Zjednoczone USA Andrzej Duda wojna na Ukrainie Tomasz Miara Michał Strzałkowski

"Wróciła poważna polityka". Michał Rachoń o działaniu Stanów Zjednoczonych

- Aktywność USA jest większa niż można było spodziewać się tego jeszcze kilka miesięcy temu. Jest to dobry sygnał. Dzisiaj wróciła poważna polityka - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Rachoń. Gościem "Debaty dnia" był także Piotr Kubiak z Radia Gdańsk.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden w Polsce USA wojna na Ukrainie Rosja dyplomacja polityka zagraniczna USA bezpieczeństwo NATO ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24

"Nazywa rzeczy po imieniu". Ekspert PISM o przemówieniu Joe Bidena

- W momencie, w którym mówimy o kolejnych atakach Rosji, trudno mówić o eskalowaniu napięć z Rosją. Nikt nie chce eskalacji konfliktu, ale ograniczanie się w słowach do czynów Rosji jest niewłaściwe - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden w Polsce Ukraina Rosja wojna na Ukrainie dyplomacja USA NATO bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24

"Potwierdziła rolę Polski na wschodniej flance NATO". Prof. Kleiber o wizycie prezydenta USA

- Dobitne słowa, które prezydent Biden wypowiedział na tematy związane z wojną, świadczą o tym, że ta wizyta miała olbrzymie znaczenie i potwierdza rolę Polski w rozwiązywaniu strasznego konfliktu, który na wschód od nas zaistniał - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja USA Joe Biden w Polsce

Wizyta Joe Bidena. Jan Parys: to także zobowiązania dla Polski

- Najbliższe miesiące dla polskich polityków i dyplomatów to czas wytężonej pracy, żeby przekonać wszystkich uczestników Sojuszu o konieczności wzmocnienia na wiele lat polityki obronnej Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 uchodźcy Antoni Trzmiel Jan Parys Joe Biden Joe Biden w Polsce

Konieczny: wystąpienie Bidena potwierdziło solidarną odpowiedź na napaść Rosji

Joe Biden spędził w Polsce półtora dnia. W sobotę wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosił na dziedzińcu Zamku Królewskiego przemówienie. - To było wystąpienie, które potwierdziło jednoznaczną, stanowczą i solidarną odpowiedź na napaść Rosji na Ukrainę - mówi Maciej Konieczny, poseł partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  partia Razem wojna na Ukrainie Joe Biden w Polsce Rosja Jedynka Ukraina

"Było skierowane do całego świata". Dr Gajewski o przemówieniu Joe Bidena w Polsce

- Z punktu widzenia Polski i wielu państw członkowskich NATO kluczowy był komunikat, że NATO istnieje i ma się dobrze, a doniesienia o śmierci mózgowej Sojuszu są przedwczesne i nieprawdziwe - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego). Gośćmi audycji "Debata poranka" byli również Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Ukraina wojna 2022 Mirosław Skowron Joe Biden w Polsce

Paweł Mucha o posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

- Podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda będzie zapoznawał uczestników m.in. ze stanowiskiem USA w sprawie przyśpieszenia realizacji kontraktów oraz o obecności wojsk amerykańskich w Polsce - informuje na antenie Programu 1 Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Joe Biden Joe Biden w Polsce relacje polsko-amerykańskie wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Jedynka Ukraina Paweł Mucha Andrzej Duda

Premier: prezydent Biden to prawdziwy przyjaciel Polski i Ukrainy. Razem jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek

- Kiedy prezydent USA Joe Biden cytował Jana Pawła II, wiedziałem, że to człowiek, który rozumie Polskę doskonale. Wiara, która rozprasza mrok autorytaryzmu, takie słowa mogły paść tylko w Warszawie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w komentarzu dla "Faktu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Joe Biden Joe Biden w Polsce relacje polsko-amerykańskie wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO

"Ważny sygnał dla naszej części Europy, Ukrainy i Rosji". Fogiel o wizycie Bidena w Polsce

- Najważniejsze w warszawskim wystąpieniu prezydenta Joe Bidena było to, że ono się odbywało w Warszawie dosłownie chwilę po zakończeniu szczytu NATO. To jest ważny sygnał dla naszej części Europy, dla Ukrainy oraz dla Rosji - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel Katarzyna Gójska Joe Biden Joe Biden w Polsce relacje polsko-amerykańskie wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Jedynka Ukraina

Echa wizyty Joe Bidena w Polsce. Dr Łukasz Reszczyński: manifest jedności całego NATO

- Było to wydarzenie bardzo ważne, głównie w wymiarze symbolicznym, chociaż za tym też idą bardzo konkretne działania. Taka wizyta była potrzebna, była ważnym gestem manifestującym kwestię solidarności i jedności całego Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Reszczyński (Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu).  
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Władimir Putin wojna 2022 ŚWIAT Joe Biden w Polsce USA NATO

"Manifest wielkich zmagań ze współczesnymi dyktaturami". Prof. Ryba o przemówieniu Bidena w Warszawie

- Biden pojawia się na szczycie NATO, a potem jesteśmy jedynym krajem, który odwiedza. Wygłosił swój manifest, dotyczący perspektywy przynajmniej 10 lat, wielkich zmagań ze współczesnymi dyktaturami. Najprawdopodobniej miał tu na myśli też Chiny - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL. 
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden w Polsce POLSKA Joe Biden Warszawa wojna na Ukrainie