Herbjørg Wassmo. "Niczego w tej książce sobie nie odmawiam"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 20:00
Najnowsza książka wybitnej norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo - "Te chwile" - to bardzo swoista autobiografia, szczera, bezpośrednia i poetycka zarazem.
Audio
  • Z Herbjørg Wassmo o jej książce "Te chwile" rozmawia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Najbardziej znanym dziełem Herbjrg Wassmo jest Księga Diny, która została zekranizowana
Najbardziej znanym dziełem Herbjørg Wassmo jest "Księga Diny", która została zekranizowanaFoto: Mogens Engelund, lic. CC (wikipedia)

- Chciałam pokazać w tej książce również moje najsłabsze strony, wstyd czy lęk. Chciałam podzielić się moimi złudzeniami, wyobrażeniami, wręcz halucynacjami – mówiła Herbjørg Wassmo, przyznając, że w tej powieściowej autobiografii obnaża się i "niczego sobie nie odmawia".

Jak epilepsja, na którą cierpi pisarka, wpłynęła na proces twórczy? W jaki sposób udało się Wassmo porozmawiać z Virginią Woolf? W końcu: od jakiego strasznego czynu odwiódł Wassmo znany z kart Dostojewskiego Raskolnikow?  

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Herbjørg Wassmo (norweska pisarka, laureatka m.in. nagrody literackiej Rady Nordyckiej, Nagrody Krytyków oraz Nagrody im. Amalie Skram)

Data emisji: 2.07.2015

Godzina emisji: 15.00

jp/mc

Czytaj także

Jan Erik Vold – medytacje po norwesku

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 12:00
Wiersze najwybitniejszego współczesnego poety norweskiego ukazują się na płytach CD i DVD, a artyście zawsze towarzyszą znakomici muzycy. O tym, jaka jest twórczość Jana Erika Volda, opowiadał w Dwójce Janusz Drzewucki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiecy los w literaturze Herbjørg Wassmo

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:00
Herbjørg Wassmo najbardziej znana jest w Polsce dzięki powieści "Księga Diny", która doczekała się swej ekranizacji w 2002 roku i zachwyciła widzów i krytyków. Ewa Bilińska niedawno ukończyła tłumaczenie kolejnej powieści Wassmo - "Stulecie", ale swoją przygodę z literaturą tej pisarki zaczęła dużo wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstremalny "Big Brother" w książce Knausgårda

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 18:00
- On się pokazuje bez skóry, wszystkie nerwy i komórki czuciowe ma na wierzchu - mówił o bohaterze drugiej części powieści Karla Ovego Knausgårda p.t. "Moja walka" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Christensen: ukształtowali mnie Beatlesi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 15:15
Gościem audycji był norweski poeta, prozaik i scenarzysta Lars Saabye Christensen, jeden z najlepszych współczesnych pisarzy skandynawskich.
rozwiń zwiń