Aktorzy Centrum Nauki Kopernik nigdy nie zapominają tekstu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 09:22
- Nasi odtwórcy są zawsze gotowi do działania i mogą grać spektakle co 15 minut - o jedynym w Polsce, a być może i na świecie teatrze robotycznym mówiła w Dwójce Katarzyna Nowicka.
Audio
  • Relacja z występu robotów-aktorów na scenie Centrum Nauki Kopernik (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Roboty występujące w adaptacji opowiadania St. Lema O królewiczu Ferrycym i księżniczce Krystali. Narratorem sztuki był Piotr Fronczewski. Głosu robotom użyczyli: Marian Opania, Magdalena Różczka, Tomasz Kozłowicz, Wiktor Zborowski i Artur Dziurman, Centrum Nauki Kopernik, 2010 r.
Roboty występujące w adaptacji opowiadania St. Lema "O królewiczu Ferrycym i księżniczce Krystali". Narratorem sztuki był Piotr Fronczewski. Głosu robotom użyczyli: Marian Opania, Magdalena Różczka, Tomasz Kozłowicz, Wiktor Zborowski i Artur Dziurman, Centrum Nauki Kopernik, 2010 r. Foto: PAP/Paweł Supernak

W warszawskim Centrum Nauki Kopernik widzowie mogą oglądać spektakle, w których występują roboty. Trzy humanoidalne maszyny występują na specjalnie przygotowanej scenie, a głosów użyczają im znani polscy aktorzy m.in. Władysław Kowalewski, Piotr Fronczewski i Magdalena Różdżka. – Te roboty przyjechały do nas z Kornwalii i zostały wyprodukowane w firmie specjalizującej się w produkcji maszyn przeznaczonych do prezentowania tekstu – wyjaśniała Katarzyna Nowicka.

Roboty podczas spektaklu poruszają po specjalnych torach, ale od pasa w górę są niezwykle ekspresyjne, mogą robić różne miny, zmieniać maski i odgrywać kilka postaci. - Dzięki temu, że są podświetlane różnobarwnymi lampami LED, wraz ze zmianą koloru publiczność może szybko się zorientować, że robot właśnie wcielił się w innego bohatera – mówił Łukasz Bury z Centrum Nauki Kopernik.

Gość audycji dodał, że tego typu maszyny są nazywane są robothespianami od angielskiego słowa thespian oznaczającego aktora. Łukasz Bury wyjaśnił, w jaki sposób maszyny są przygotowywane do roli, co skrywają w swym wnętrzu oraz jaki repertuar aktualnie wykonują.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Pilch

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 15.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekonstrukcja Biblioteki Aleksandryjskiej w pałacu Wallenberg-Pachalych

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 12:51
- Doszliśmy do wniosku, że to wiedza jest dla nas największym kapitałem. Postanowiliśmy w symboliczny sposób zrekonstruować Bibliotekę Aleksandryjską - mówiła w Dwójce Monika Konieczna, współautorka performensu przygotowanego w ramach Przeglądu Sztuki "Survival".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurator "Opery dla głuchych": to mniejszość kulturowa, nie niepełnosprawność

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 16:22
- Mają zupełnie inny system wartości, zupełnie inny sposób postrzegania świata i zupełnie inny sposób opowiadania historii. Staramy się podkreślić to w tym spektaklu - mówił w Dwójce Michał Mendyk.
rozwiń zwiń