Zofia Czekalska: nie lubię robić lalek, wolę zwierzątka

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 17:00
- Do robienia zabawek potrzebna jest technologia i wybraźnia, żeby wiedzieć, jak z trzech pasków materiału zrobić i miśka i pieska - mówiła w Dwójce prawdopodobnie najstarsza projektantka zabawek w Polsce, znana szerzej jako harcerka i łączniczka Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Rozmowa z Zofią Czekalską prawdopodobnie najstarszą projektantką zabawek w Polsce (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zofia Czekalska
Zofia CzekalskaFoto: Milena Gąsienica/PR

Dzisiaj najwięcej zabawek na całym świecie produkuje się w Chinach, jednak w XX wieku to Polska i Niemcy były potęgą na tym rynku. W naszym kraju funkcjonowały wytwórnie zabawkarskie, których produkty były eksportowane do wielu krajów, ale o których teraz mało kto już pamięta.

W jednym z takich zakładów, w biurze projektów w Cepelii, zatrudniła się Zofia Czekalska - obecnie rozpoznawalna głównie jako harcerka i łączniczka w czasie Powstania Warszawskiego. Mało kto jednak wie, że jest ona ostatnią żyjącą polską projektantką zabawek, której dzieła były podstawą produkcji wielu wytwórni. Mimo że Zofia Czekalska ma teraz 95 lat, wciąż szyje misie, pieski, robi im rozmaite stroje na drutach i każdego dnia udowadnia, że nigdy nie jest za późno, żeby realizować swoje pasje.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Milena Gąsienica

Gość: Zofia Czekalska (projektantka)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina: 15.00

bch/mko

Czytaj także

Sylwester i Nowy Rok. Końca świata nie było, jest świętowanie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 12:44
- Proroctwo Sybilli mówiło, że Lewiatan, który jest zakuty w kajdany z pieczęcią rybaka w podziemiach Watykanu, przebudzi się na przełomie roku 999 i 1000 i cały świat spłonie. Kiedy to nie nastąpiło, ludzie wyszli na ulice radośnie świętując - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Waszczyńska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Andrzejewska. Uwspółcześniona historia Kopciuszka

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 12:35
- Po raz pierwszy na scenie pojawiła się jako sześciomiesięczne niemowlę i od tamtej pory praktycznie już z tej sceny nie schodziła - o wybitnej przedwojennej aktorce opowiadał w Dwójce dr Roman Włodek.
rozwiń zwiń