Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta, żołnierz, powstaniec

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 15:10
- Istniały dwie wersje opowieści o śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jedni mówili, że poległ w Pałacu Blanka, drudzy twierdzili, że na wieży Ratusza. Baczyński dołączył do oddziału majora Barego, który walczył w tym gmachu przypadkowo. Nie dotarł do niego na czas rozkaz o wybuchu Powstania. Ustalenie okoliczności śmierci poety było o tyle ważne, że podawano różne jej daty – mówił w Dwójce Wiesław Budzyński, biograf poety.
Audio
  • Baczyński. Poeta Powstania Warszawskiego (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: PAP

W audycji "Kwadrans bez muzyki" rozmawialiśmy o udziale Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Powstaniu Warszawskim. 

"Nie martw się niczym. Jakoś damy sobie radę, jak to zawsze nam się uda. Wiesz, że nam nic się nie stanie. Zawsze wyleziemy obronną ręką" - pisał poeta w liście do matki z 25 lipca 1944 roku. Pani Stefania przechowywała te słowa w kopercie z napisem "Ostatnie listy Kiziunia". Ale w jednym z wierszy napisanych przed wybuchem Powstania wyznawał: "Norymbergi o Aviniony, rączką dziecka rzeźbione w ciszy, jeszcze sobie szum wasz przypomnę, bo za rok już go nie usłyszę".

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Poeta zginął w czwartym dniu Powstania w Pałacu Blanka, trafiony przez niemieckiego snajpera w lewą skroń. - Krzysztof walczył w naszym oddziale, bo po wybuchu Powstania nie mógł dotrzeć do swojego. Wszyscy chłopcy zazdrościli mu wojskowego ubioru: bryczesów, oficerek i kurtki panterki. Miał też własny karabin i przez to wszystko się odznaczał. Pałac Blanka zdobyliśmy 3 sierpnia, a dzień później Krzysztof poległ - wspominała Maria Kowalewska z oddziału AK walczącego pod dowództwem majora Barego.

Poeta został pochowany na dziedzińcu warszawskiego Ratusza tego samego dnia wieczorem. Dziś w tym miejscu stoi pamiątkowy kamień. Jak żołnierze pożegnali Krzysztofa Kamila Baczyńskiego? O tym w nagraniu audycji, w której przypomnieliśmy także wspomnienia powstańców walczących razem z poetą na Placu Teatralnym i opowieść teściowej poety Felicji Drapczyńskiej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Wiesław Budzyński (biograf poety)

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/pg

Czytaj także

"Wisła była dla Baczyńskiego całym kosmosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 15:40
– Wisły u Baczyńskiego, który był poetą wizyjnym, nie da się sprowadzić do jakiegoś określonego symbolu – mówił poeta i eseista Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń