Krzyżowa. Miejsce przesiąknięte historią, gdzie patrzy się w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 06:54
Czy muzyka może zmieniać świat? Twórcy festiwalu Krzyżowa-Music nie są idealistami, niemniej wierzą w siłę spotkania i uniwersalność muzycznego języka, który może zbliżać ludzi.
Audio
  • Krzyżowa-Music. Festiwal inny niż wszystkie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
KrzyżowaKreisau
Krzyżowa/KreisauFoto: Bild: Jakub Kukla/PR2

Krzyżowa to niewielka wieś na Dolnym Śląsku. To tu w czasie wojny działała antyhitlerowska organizacja konspiracyjna. "Krąg z Krzyżowej" ("Kreisauer Kreis") został wykryty i zlikwidowany, niemniej Krzyżowa stała się dla Niemców symbolem oporu. Późną jesienią 1989 roku, kilka dni po upadku muru berlińskiego, spotkali się tu przywódcy Polski i Niemiec: ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl.

Przed pięcioma laty, z chęci ściągnięcia na powrót do Europy muzycznej tradycji, którą wojna wygnała za ocean, narodził się festiwal Krzyżowa-Music. Jacy światowej sławy artyści zaangażowali się w to wydarzenie? Co czyni je wyjątkowym na festiwalowej mapie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotował: Jakub Kukla

Data emisji: 3.09.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/mko

Zobacz więcej na temat: Krzyżowa Jakub Kukla MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ceglany kolos i jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 13:30
W audycji opowiadaliśmy o XIV-wiecznym Zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim, czyli jednym z najpiękniejszych zabytków budownictwa gotyckiego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka w Raju, czyli na Ziemi Lubuskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 15:00
- Festiwal Muzyka w Raju ma siedemnaście lat. Siedemnaście lat to znaczy bardzo wiele doświadczeń, wiele idei i ograniczeń. Bo tak naprawdę jesteśmy zawsze w tym samym miejscu, w tym samym kościele, w tej samej przestrzeni - mówił dyrektor festiwalu, Cezary Zych.
rozwiń zwiń