Mirek Wiśniewski: Antarktyda pełna jest dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 15:39
- W ciągu tych 63 dni przeszło 13 cyklonów. Tam w ogóle słychać jeden wielki huk i świst. Poza tym wystrzały ogromne podczas pękania gór lodowych. Jest to dźwięk ogromnej grozy. Nie mówiąc już o tym, że pingwiny bez przerwy się kłócą, bardzo głośne są też inne ptaki, np. petrele - mówił w Dwójce uczestnik budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na wyspie króla Jerzego.
Audio
  • Antarktyda Mirka Wiśniewskiego (Kwadrans bez muzyk/Dwójka)
Plakat wystawy Polskie bieguny. Himalaje 74 i Antarktyda 77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego
Plakat wystawy "Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego"Foto: Mat. prasowe

Jego zdjęcia z podróży i pracy na Antarktydzie w latach 1976-77 można oglądać jako część wystawy "Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego" w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

- Wszystkie rzeczy, które się nam przytrafiają to kwestia przypadku. Weźmy mój wyjazd na Antarktydę. Nie pamiętam już kiedy i gdzie poznałem prof. Stanisława Rakusę-Suszczewskiego. To on mi zaproponował i namówił na ten wyjazd. Stwierdził, że mu się przydam. Zwykle na takich wyprawach przydają się ludzie, którzy mają różne pasje. Tu akurat przydałem się może najmniej jako lekarz, jako alpinista też mało, przydała się natomiast moja pasja podróżowania i fotografowania. Byłem tam odpowiedzialny za zrobienie dokumentacji fotograficznej budowy stacji antarktycznej - wspominał Mirek Wiśniewski.

Współkuratorką wystawy "Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego" jest córka autora zdjęć - Maria Wiśniewska, która również była gościem audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska

Goście: Mirek Wiśniewski (lekarz, alpinista i fotograf), Maria Wiśniewska (współkuratorka wystawy "Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego")

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 15.00

pg/am

Czytaj także

Drapieżnik w wodach Antarktydy? Nurek chwyta aparat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 15:30
- To bardziej ryzykowne - przyznaje fotograf Bartosz Stróżyński - Jak ktoś się boi drapieżników pod wodą, to tego nie przełamie. Nie da się przyzwyczaić do takiej paszczy. Ja się nie boję zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antarktyka - mróz, magia i moc

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 21:09
- Kiedy jechałem tam pierwszy raz, nie wiedziałem, czego się spodziewać. Był to duży znak zapytania. Ale kiedy zobaczyłem to miejsce, uświadomiłem sobie, że jest to coś na całe życie - mówi Bartosz Stróżyński, autor książki "AntArktyka. Podwodne zauroczenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Codzienność w Himalajach w obiektywie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 08:00
To nie są zwykłe zdjęcia z wypraw w Himalaje. Mirosław Wiśniewski – kierowca polskich ekspedycji – uchwycił w swoim obiektywie codzienne życie osób, które brały udział w polskich ekspedycjach w latach 70.
rozwiń zwiń