Demiurdzy z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 15:46
- Kilka pokoleń przychodzi tu z sentymentem. Dorośli mają większa frajdę i zabawę niż dzieciaki - mówiła w audycji "Kwadrans bez muzyki" Maria Adamek, operatorka Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Audio
  • Wizyta w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Budynek Studia Filmów Rysunkowych przy ul. Cieszyńskiej 24 w Bielsku-Białej
Budynek Studia Filmów Rysunkowych przy ul. Cieszyńskiej 24 w Bielsku-BiałejFoto: Jerzy Ochoński/PAP

Dwójka na miejscu 1200.jpg
Bielsko-Biała. Kulturowe zaplecze Beskidów

W Bielsku-Białej przy ulicy Cieszyńskiej 24 mieści się Studiu Filmów Rysunkowych. To właśnie tam znakomici artyści kreowali (i kreują) postaci, na których kolejne przygody czekały miliony dzieci w Polsce. 

Bohaterowie najpopularniejszej polskiej animacji "Bolek i Lolek" pojawili się w 1963 roku i budowali dziecięcą wyobraźnię przez 23 lata, o 4 lata młodszy jest od nich "Reksio". - Mimo talentów plastycznych cały zespół musiał podporządkować się wizji reżysera - mówiła Maria Adamek.

Tajemnica iluzji kina polega na tym, że na oczach widza przesuwają się nieruchome obrazki. - To często objawienie dla młodego pokolenia. A to się opiera na fizyce oka - tłumaczył jeden z gości audycji. - Średnio na sekundę filmu potrzeba około 12 kartek, 12 rysunków. Przy tym używano nawet 600 kolorów, które fizycznie w postaci farbek stały w słoiczkach. Jak nazwać 600 kolorów? Lolek miał spodnie w kolorze 73, a bluza Bolka była w kolorze 11 - dodał.

Naszym przewodnikiem po Studiu Filmów Rysunkowych był operator obrazu Roman Baran. O historii i przyszłości tego magicznego miejsca opowiadali także wieloletnia operatorka Maria Adamek i dyrektor Studia Andrzej Orzechowski.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Jakub Kukla

Goście: Roman Baran (operator obrazu) Maria Adamek (operatorka), Andrzej Orzechowski (dyrektor Studia)

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 15.00

uk/pg

Czytaj także

Bolek i Lolek - tak powstawała legendarna kreskówka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 13:22
- Sukces serii tkwił w tym, że były to filmy bezdialogowe. Nie trzeba ich było tłumaczyć. Poza tym w animacji można znakomicie wykorzystać mowę ciała i gestu - mówił w Jedynce Andrzej Orzechowski, prezes zarządu Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, gdzie kręcono "Bolka i Lolka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orbitowski odkrywa bielski cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 18:00
Popularny pisarz specjalizujący się w literaturze grozy i fantastycznej opowiadał w Dwójce o ważnych dla siebie miejscach. Jednym z nich jest Bielsko-Biała, miasto z zapoznaną nekropolią.
rozwiń zwiń