Polskie Radio
Section05
Bolek i Lolek

Władysław Nehrebecki: pionier powojennej animacji, współtwórca "Bolka i Lolka"

100 lat temu urodził się Władysław Nehrebecki: reżyser filmów animowanych, jeden z pionierów polskiej animacji i jeden z założycieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w latach 1961-63 jego dyrektor. To tam narodzili się nieśmiertelni animowani bohaterowie Bolek i Lolek, których był współtwórcą. Jak dzisiaj polskie animacje, także te starsze, radzą sobie na rynku filmowym?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmy animowane Bolek i Lolek dzieci Katarzyna Cygler Trójka

Starych polskich kreskówek nieśmiertelny czar

Dzisiaj to prawie nie do uwierzenia, ale przed laty, gdy obecni rodzice i dziadkowie sami byli dziećmi, jedna kilkuminutowa kreskówka była pełną telewizyjną ofertą dla najmłodszych na cały dzień! Mimo to tamte filmy są wspominane z wielką nostalgią, a  niektórzy twierdzą, że ówczesne polskie dobranocki były lepsze niż współczesne kreskówki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM filmy animowane Bolek i Lolek Bielsko-Biała Katarzyna Cygler Monika Suszek Trójka

Waldemar Kazanecki – twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 94. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski

Towarzysze z dzieciństwa. Bohaterowie najpiękniejszych polskich bajek

Kot Filemon, Miś Uszatek, Koziołek Matołek, Reksio czy Piotrek z Zaczarowanego Ołówka… Czy bohaterowie naszego dzieciństwa mogą także współcześnie podobać się dzieciom? Z okazji Dnia Dziecka w "Trójce przed południem" wspominamy bohaterów najpiękniejszych polskich bajek sprzed lat. Jak zmieniła się animacja? Na co stawiają najnowsze produkcje? 
Zobacz więcej na temat:  Bolek i Lolek Miś Uszatek Bielsko-Biała filmy animowane animacja bajka wieczorynka Trójka KULTURA Marta Piasecka

Za kulisami kultowych animacji. "Historie dobranocki" w Pile

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bajki dla dzieci bajki animacja Miś Bolek i Lolek dzieci dzieciństwo Piła telewizja publiczna telewizja