Spacerem przez polski Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 15:30
Nowy Jork jest często nazywany kulturalną stolicą świata. Jest to też miejsce, z którym związanych było wielu polskich artystów i gdzie kwitło także polskie życie kulturalne. W audycji odwiedziliśmy miejsca i dzielnice kulturalne kojarzone z Polakami i Polską.
Audio
  • Dźwiękowy spacer po miejscach i dzielnicach kulturalnych kojarzonych z Polakami i Polską (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Nowy Jork
Nowy JorkFoto: Pixabay

Gabriel Wilamowski, przewodnik po Nowym Jorku, zabrał nas do jednego z pierwszych jazzowych klubów na świecie, znajdującego się w dzielnicy Greenwich Village. - Jeżeli artysta liczy się na światowym rynku jazzowym, to musi wystąpić w Blue Note, bo to jak Metropolitan dla artystów operowych - tłumaczył przewodnik. - Na deskach tej sceny śpiewała m.in. Urszula Dudziak. 

W Polskim Instytucie Naukowym w Ameryce, po którym oprowadzała Bożena Leven, znajduje się odkryty niedawno list Marii Skłodowskiej-Curie do byłego szefa Instytutu. To zaproszenie na herbatę.

W zbiorach biblioteki instytucji jest ok. 50 tys. woluminów, w tym białe kruki z XV w. - Pracujemy nad konserwacją, są to starodruki, czasami unikalne, które dostaliśmy w spuściźnie po różnych członkach. W zbiorach Instytutu są też obrazy Malczewskiego, Gierymskiego, szkic Modrzejewskiej. Część dzieł sztuki zostało przejętych po Janie Lechoniu - opowiadała Bożena Leven.

Na Brooklin zabrała nas Kamila Sławińska, historyk sztuki, która wspominała związki Polaków z Brooklyn Academy of Music, mekki artystycznej tej dzielnicy. - Przedstawienie w BAM oznacza, że ktoś już został zauważony. BAM jest jest szczególnym miejscem dla Polaków, także dlatego, że ściągnięto tu Jerzego Grotowskiego. Ludzie do tej pory się nim inspirują - zaznaczyła.   

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Adrian Bąk

Goście: Gabriel Wilamowski (przewodnik po Nowym Jorku), Kamila Sławińska (historyk sztuki), Bożena Leven (dyrektor Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce)

Data emisji: 5.03.2020

Godzina emisji: 15.00 

uk/am

Czytaj także

Noc Muzeów 2013. Radom: jubileusz Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:47
Eksponaty instytucji, która świętuje 90-lecie istnienia, będzie można zobaczyć w nocy z 18 na 19 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Jork - sztuka w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 08:00
Kilkaset galerii, w tym prawie 150 muzeów - niewiele miast na świecie ma tyle miejsc, w których można obcować ze sztuką. Co prawda artystyczna kariera Nowego Jorku nie jest długa, ale za to organizowane tu wystawy kipią energią i świeżością.
rozwiń zwiń