REKLAMA

Jana Pawła II cierpienie nieukryte

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 11:49
- Ta nauka z ostatnich dni, tygodni życia, a wcześniej chorowania Jana Pawła II, to zaowocowało i pomogło mi w czasie moich zmagań. W czasie próby wpisania tej choroby w życie, również zawodowe - mówił w archiwalnym nagraniu, zmarły w 2011 roku na chorobę nowotworową, aktor Krzysztof Kolberger.
Audio
  • Archiwalne wypowiedzi prof. Andrzeja Szczeklika, Krzysztofa Kolbergera oraz komentarze ks. Arkadiusza Zawistowskiego i Bartosza Wieczorka na temat nauczania Papieża Polaka o cierpieniu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: shutterstock.com/Gasper Furman

W drugiej audycji z całorocznego cyklu audycji z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły, który poświęcony jest myśli Jana Pawła II i jej oddziaływaniu na płaszczyźnie społecznej i kulturowej, zastanawialiśmy się, czego uczy nas choroba.

Jan Paweł II nieodłącznie związał swój pontyfikat z cierpieniem i robił to w sposób niezwykły. Nie ukrywał swojej choroby, niezdolności do panowania nad ciałem i stało się to dla milionów cierpiących ludzi, pod każdą szerokością - niezależnie od koloru skóry, religii, wyznania - wielką lekcją człowieczeństwa.

Cytowany archiwalnie, zmarły w 2012 roku, profesor Andrzej Szczeklik, wybitny internista i kardiolog, pisarz eseista i filozof medycyny, zauważył, że pacjenci coraz częściej ukrywają cierpienie. - To jest rzecz wstydliwa, zwłaszcza w naszej cywilizacji, która wyparła śmierć. A Jan Paweł II mówił o cierpieniu, bo wiedział, że to jest istotna część naszej kondycji ludzkiej. Bardzo głęboko o tym pisał - zaznaczył profesor Szczeklik. 

Podobnie refleksje podjął ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia. - Dziś cierpienie jest raczej ukrywane. Jeśli nie ma pewnej wizji cierpienia - nie wie się, czym ono jest, i nie wie się, jak je przeżywać - to, jak mówią antropolodzy, ono dziczeje, choroba dziczeje, czyli wymyka się z kultury człowieka - mówił duchowny.

W audycji usłyszeliśmy także refleksje Bartosza Wieczorka z Centrum Myśli Jana Pawła II, który przybliżał nauczanie Papieża Polaka na temat choroby.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki (z cyklu: Fabryka myśli Jana Pawła II) 

Przygotowała: Sylwia Sułkowska

Goście: ks. Arkadiusz Zawistowski (Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia), Bartosz Wieczorek (Centrum Myśli Jana Pawła II), nagrania archiwalne: prof. Andrzej Szczeklik (internista, kardiolog, filozof medycyny), Krzysztof Kolberger (aktor)

Data emisji: 6.03.2020

Godzina emisji: 15.00

uk

Czytaj także

Jan Paweł II - historia i sprawy ostateczne

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 16:59
- Jeśli definiować politykę arystotelesowsko, jako dbałość o dobro wspólne, to Jan Paweł II w pewnym sensie był politykiem. Ale miał perspektywę inną niż tylko doczesna - mówił w Dwójce Paweł Gierech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pacjenci boją się wprowadzenia płatności w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:08
W czerwcu pojawiła się propozycja ministerstwa zdrowia, umożliwiająca publicznym zakładom opieki zdrowotnej pobieranie opłat od pacjentów. Po interwencji premier Beaty Szydło projekt wrócił do resortu zdrowia, w celu ponownej analizy. W audycji Społeczny Punkt Widzenia o sprawie mówił Witold Michałek z Federacji Pacjentów Polskich.
rozwiń zwiń