"Ankohol" i warszawski półświatek w felietonach Wiecha

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 19:02
Wyścigi dorożki z karawanem, polowanie na pluskwy zarządzone przez teściową, podróż kolejką podmiejską w towarzystwie dwóch tuzinów żywych raków... "Dzieła wybrane, czyli Wiech - śmiej się pan z tego" polecała w Dwójce dziennikarka Magdalena Miecznicka.
Audio
  • Magdalena Miecznicka opowiada o zbiorze felietonów Wiecha (Wakacyjna czytelnia/Dwójka)
Stanisław Wiechecki
Stanisław WiecheckiFoto: wikipedia.org/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dwa tomy słynnych felietonów Stefana Wiecheckiego "Wiecha" Magdalena Miecznicka dostała w spadku po swojej babci, która miała ogromną bibliotekę. "Dzieła wybrane, czyli Wiech - śmiej się pan z tego" zostały wydane na fali odwilży w 1956 r. - Byłam wtedy w liceum. Pochłonęłam dzieło w całości i byłam zachwycona zarówno barwnym światem przedwojennej i tuż powojennej Warszawy, którą Wiech opisuje, jak i jego niesłychanym barokowym językiem - wspominała.

Felietony Stefana Wiecheckiego to krótkie, zazwyczaj dwustronicowe teksty, które opowiadają w arcyciekawy sposób o warszawskim półświatku lat 1936-1939. - Wiech jako dziennikarz chodził do sądów grodzkich, żeby pisać sprawozdania z rozpraw. Przybrały one formę żartobliwych felietonów, w których spotykamy reprezentantów takich fachów, jak szewc, tapicer, ekspedientka sklepu z pasztetami. To osoby najczęściej nadużywające "ankoholu", jak się tam mówi - opowiadała dziennikarka.

Co jeszcze znajdziemy w "Dziełach wybranych"? O tym w nagraniu audycji "Wakacyjna czytelnia".

mc/mm

Czytaj także

"Szokujące fakty z życia reportera". Prawdziwy obraz Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 20:00
- Holenderski dziennikarz Joris Luyendijk napisał pozycję ważną dla wszystkich, którzy nie chcą być tylko biernymi obserwatorami medialnych treści - opowiadał w "Wakacyjnej czytelni" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Portret damy" - dialogi czasami wręcz za dobre!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 13:25
- To, co w tej książce jest najbardziej interesujące, to charakter samej Isabel Archer, choć nie rozumiemy jej pobudek - powieść, w której stworzono jedną z najwspanialszych postaci kobiecych w historii literatury XIX wieku polecała w Dwójce Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

David Mitchell i "Tysiąc jesieni Jacoba de Zoeta"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 15:27
Niezwykła, panoramiczna powieść Davida Mitchella, autora "Atlasu chmur", zabiera nas do Japonii na Dejimę, sztuczną, ogrodzoną murem wyspę z garstką kupców z Europy, którzy nie mają prawa jej opuszczać.
rozwiń zwiń