Stefan Jaracz – buntownik i marzyciel

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2010 10:19
Zapraszamy na audycję przygotowaną z okazji 55. rocznicy śmierci wielkiego polskiego aktora i współpracownika PR.
Audio

W W audycji o życiu i aktorstwie Stefana Jaracza Iwona Malinowska rozmawiała z historykiem teatru – profesorem Edwardem Krasińskim, autorem kilku książek o teatrze, między innymi o Stefanie Jaraczu i teatrze międzywojennym.

Jaracz to przede wszystkim aktor dramatyczny, o specyficznych warunkach zewnętrznych.

_

Jaracz był jednak aktorem wszechstronnym – grywał nie tylko w teatrze dramatycznym, ale także w kabarecie, w filmie (w którym zasłynął ze znanych już wcześniej z teatru ról Napoleona), a także w radiu.

_

Ze względu na swoje specyficzne warunki zewnętrzne aktor ten często grywał role ludzi skrzywdzonych przez los – jak słynny Franio w "Szczęściu Frania" Perzyńskiego czy Smugoń w "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego. Zapisał się w też pamięci jako odtwórca tytułowej roli w "Judaszu" Tetmajera, jak również w sztuce "Kapitan z Koepenick" Zukmayera – ale to już w Teatrze Ateneum, którego Jaracz był założycielem.

Nasz gość opowiadał również o niełatwej drodze Jaracza do aktorstwa.

Mówił również o związkach Jaracza z radiem, z którym współpracował od momentu uruchomienia rozgłośni warszawskiej: 18 kwietnia 1926 roku, podczas wieczoru inauguracyjnego czytał fragment "Popiołów" Stefana Żeromskiego. Później czytał wiele różnych powieści, brał udział w małych formach teatralnych razem z Michałem Meliną - głównym reżyserem. A  słynna trylogia "Obrona Sokratesa" Platona przyniosła mu ponad 800 listów z gratulacjami od słuchaczy. Niestety, zachował się jedynie  fragment "Pana Wołodyjowskiego" w  interpretacji Stefana Jaracza, przegrany z przedwojennej płyty. Interpretacja ta brzmi bardzo współcześnie...

Edward Krasiński wspominał ponadto o innych epizodach z, niełatwej, jak się okazuje, biografii Jaracza. W audycji możemy również wysłuchać fragmenty z wspomnień Hanki Ordonówny, wyimki z testamentu artystycznego Stefana Jaracza oraz z jego oświęcimskich wspomnień.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Stefan Jaracz – buntownik i marzyciel".

Czytaj także

Wielcy aktorzy w anegdocie: Stefan Jaracz

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2008 11:17
14 września, godz. 14.30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z teatrem?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 12:05
Czy aktorzy teatralni powinni występować w serialach i reklamach?
rozwiń zwiń