Włoch od rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 19:38
Rozmowa z Marco Patricellim - włoskim historykiem i dziennikarzem, autorem biografii rotmistrza Witolda Pileckiego.
Audio

Marco Patricelli (ur.1963) jest profesorem historii współczesnej uniwersytetu w Chieti i Pescarze, a równocześnie dziennikarzem "Il Tempo". Dotychczas napisał dwanaście książek. Najnowsza to "Il Volontario" ("Ochotnik") – biografia rotmistrza Witolda Pileckiego, którą 20 września tego roku zaprezentowano w Instytucie Polskim w Rzymie. Tego dnia chargé d'affaires RP w Rzymie pan Wojciech Unolt wręczył odznakę honorową "Bene Merito" panu Marco Patricellemu od lat promującemu we Włoszech wiedzę o historii Polski. Odznaczenie to przyznawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Książka Marco Patricellego "Il Volontario" wydana nakładem wydawnictwa Editori Laterza została wyróżniona prestiżową nagrodą Acqui Storia jako najlepsza włoska publikacja historyczna roku

Książka o oficerze Wojska Polskiego, dobrowolnym więźniu obozu Auschwitz, zamordowanym przez komunistyczne władze w roku 1948, ukazała się we Włoszech w styczniu, tuż przed 65. rocznicą wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady.

Z prof. Marco Patricellim rozmawiała Ewa Stocka-Kalinowska.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

"Zapomniany bohater" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2008 18:15
60 lat temu, 25 maja 1948 r., zabity strzałem w tył głowy, zginął z rąk komunistów rotmistrz Witold Pilecki. Uznawany powszechnie za jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej, został dobrowolnym więźniem obozu w Auschwitz, w którym organizował konspirację wojskową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń