DCz #633. "Stefania Woytowicz występowała wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 17:10
"Jej artyzm unosił się pomiędzy histerią i ekstazą" - mówiła o Stefanii Woytowicz Ewa Szczecińska, dziennikarka radiowej Dwójki, jak na antenie przypominał Wojciech Barcikowski podczas audycji poświęconej wielkiej polskiej sopranistce.
Stefania Woytowicz podczas wykonania Pasji według świętego Łukasza Krzysztofa Pendereckiego
Stefania Woytowicz podczas wykonania Pasji według świętego Łukasza Krzysztofa Pendereckiego Foto: PAP/Jan Morek

- Stefania Woytowicz była jedną z najwszechstronniejszych śpiewaczek, jakie mieliśmy - mówił Przemysław Psikuta. - Wielokrotnie występowała na festiwalu "Warszawska Jesień". Wykonywała niezwykle trudne, skomplikowane dzieła Pendereckiego, Bairda, Szabelskiego, Bogusławskiego. III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego nagrała jako pierwsza, trzykrotnie dla trzech różnych firm, i już samo to jest unikatowe. Płyty z jej interpretacjami III Symfonii Góreckiego osiągają dziś wysokie ceny - podkreślił.

Odmówiła koncertowania 

Bohaterka audycji przyszła na świat 100 lat temu, 8 października 1922 roku. - Była to jedna z najbardziej wszechstronnych śpiewaczek w historii naszej wokalistyki. Jednocześnie w latach 60. robiła światową karierę, występowała na całym świecie - mówił Wojciech Barcikowski. - Budowała karierę w sposób nietypowy, ponieważ unikała sceny operowej. Deutsche Grammophon nagrywał z nią opery, ale finalnie Woytowicz na scenie operowej nie występowała i odmawiała koncertów - podkreślił.

Zdecydowana postawa polityczna

O swoim repertuarze mówiła tak: "Poświęciłam się muzyce wielkiej, ale skromnej, zawierającej wiele odcieni szarości i czerni". - To postawa artystyczna bardzo ciekawa i zdecydowana, i ona chyba sama jako osoba była bardzo zdecydowana i odważna, bo jej postawa polityczna od końca lat 70. też miała wpływ na jej karierę; opowiedziała się za Solidarnością, co na pewno miało wpływ na jej losy (…). W latach 60. występowała wszędzie, karierę robiła wielką i występowała z wszystkimi najsłynniejszymi dyrygentami tamtego okresu - mówił Wojciech Barcikowski. 


Posłuchaj
119:13 2022_10_08 13_00_26_PR2_Duża_Czarna.mp3 DCz #633 Stefania Woytowicz w najpiękniejszych nagraniach płytowych (Duża czarna/Dwójka)

Czytaj także: 

***

Audycja: Duża czarna (#632)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Wojciech Barcikowski (historyk, archiwista radiowy)

Data emisji: 8.10.2022

Godzina emisji: 13.00

djr/kor

Czytaj także

DCz #593 Andrzej Hiolski. Stulecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 17:49
1 stycznia 1922 roku urodził się Andrzej Hiolski. - A przynajmniej tak podają wszystkie encyklopedie, ponieważ jak to bywa w przypadku wielkich artystów, zawsze pojawiają się jakieś wersje apokryficzne - mówił w audycji "Duża czarna" Marcin Zgliński o jednym z największych polskich śpiewaków XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #624. Maria Callas i jej 20 koncertowych płyt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 16:00
- Maria Callas z płyt włoskich, 2 duże boksy, 10-płytowe, w sumie 20 płyt - tak prowadzący Przemysław Psikuta zapowiedział temat audycji. Tym razem słuchaliśmy nagrań niezwykłej sopranistki wydanych pod tytułem "La donna, la doce, la diva".
rozwiń zwiń