REKLAMA

DCz #629. Maria Sławek: nie sądziłam, że Wajnberg stanie się dla mnie tak ważny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 15:24
- Mieczysław Wajnberg pojawił się w moim życiu wraz z taką nudnawą właściwie kwestią doktoratu, który postanowiłam zrobić po skończeniu studiów. Ponieważ już wcześniej interesowałam się w ogóle relacjami między władzą a artystą, szczególnie w ZSRR, czułam, że jest to temat, który mnie pod każdym względem interesuje - mówiła w radiowej Dwójce Maria Sławek, skrzypaczka, badaczka twórczości Wajnberga i miłośniczka analogowego brzmienia.
Fragment okładki Orchestral music volume two wydawnictwa Toccata
Fragment okładki "Orchestral music volume two" wydawnictwa ToccataFoto: materiały prom.

Mieczysław Wajnberg - urodzony w Polsce kompozytor żydowskiego pochodzenia, mieszkający i komponujący po wojnie w ZSRR - był twórcą przez lata nieobecnym w polskiej historii muzyki. Na szczęście od kilku lat trwa przywracanie jego spuścizny melomanom.

Muzyka Wajnberga zagościła, chyba po raz pierwszy w tak dużym wymiarze, w ostatnim wydaniu audycji "Duża czarna". - Posłuchamy naprawdę pięknych płyt, w dużej części wytłoczonych w Polsce i to bardzo niedawno - powiedział na wstępie Przemysław Psikuta, gospodarz programu.

Gościem w studiu była Maria Sławek – skrzypaczka i badaczka twórczości Wajnberga, która nie tylko gra jego utwory, ale również propaguje twórczość kompozytora, organizuje koncerty i festiwale.

- Gdy zaczynałam się tym zajmować, a było to już pewnie z 11 lat temu, nie przypuszczałam, że to mnie aż tak wciągnie i że Wajnberg jako postać i jego muzyka będą tak potężną częścią mojego życia. Mogę się z tego tylko cieszyć - podkreślała Maria Sławek.

Posłuchaj
118:27 2022_09_10 13_00_00_PR2_Duza_czarna.mp3 Muzyka Mieczysława Wajnberga (Duża czarna/Dwójka) 

***

Audycja: Duża czarna (#629)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Maria Sławek (skrzypaczka i badaczka twórczości Mieczysława Wajnberga)

Data emisji: 3.09.2022

Godzina emisji: 13.10


Czytaj także

"Weinberg - Mother tongue". Nieznane pieśni Mieczysława Wajnberga na bas i fortepian

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 17:41
- Pieśni Wajnberga, które znalazły się na tej płycie, trafiły do szuflady. Zresztą jak większość pieśni tego kompozytora, których powstało bardzo dużo - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Raff, śpiewak i producent albumu "Weinberg - Mother tongue".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3". Piotr Sałajczyk: za tą muzyką stoi prawdziwy geniusz

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:38
- Tym, co może pociągać wykonawcę w muzyce Weinberga, jest to, że po pierwsze jest nieznana, po drugie - piękna, a po trzecie - bardzo obszerna. Weinberg pisał przez całe swoje życie, zdążył stworzyć wiele, wiele opusów - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Sałajczyk, pianista, kameralista i pedagog. Jego najnowsza płyta - "Weinberg. Piano Sonatas Nos. 1-3" - ukaże się 21 stycznia pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń